Používání bylin v lidovém léčitelství je staré jako lidstvo samo. I když v uplynulých desetiletích byla víra v sílu bylinek často nahrazena vírou v sílu člověkem vytvořených léků, poslední dobou můžeme vidět určitou tendenci návratu k přírodě a jejím léčivým schopnostem. Jednou ze zajímavých bylinek, které jsou právě teď plné louky i trávníky ve městech, je pampeliška nebo též smetanka.
Pampeliška není plevel
Sytě žlutý květ pampelišky na první pohled rozpoznají i malé děti. Ty navíc později po odkvetení rády foukají do jejího bílého chmýří. Mnoho zahrádkářů bohužel i dnes považuje pampelišku tak trochu za plevel a ze svých zahrádek se ji snaží vypudit. To je ale škoda, neboť pampeliška v sobě ukrývá celou řadu léčivých schopností. Léčivá je vlastně celá rostlina, květ, listy i kořeny.
Pestré možnosti využití
Z pampeliškových květů se dá připravit mnoho léčivých přípravků. Nejčastěji připravovanými jsou především pampeliškový sirup, pampeliškový med a pampeliškový čaj. Kromě nich ale tuto bylinku můžete použít rovněž na přípravu pampeliškového vína, oleje, kávy, mouky, likéru či salátu. V léčitelství se pampeliška mnoho staletí využívala při potížích se žlučníkem či játry a dále při zánětech močových cest. Důvodem je především její blahodárný vliv na detoxikaci krve i celého organismu. Příznivě ale pampeliška působí i na ledvinové problémy či při potížích s trávicí soustavou. Je bohatá na nejrůznější vitamíny a minerální látky, zejména vitamín C, vitamín B2, železo a vápník.
Připravte si vlastní pampeliškový sirup
Výroba pampeliškového sirupu je velmi jednoduchá. Použít ho navíc můžete nejen k dochucení čaje, ale také palačinek či vaflí. Na jeho výrobu budete potřebovat přibližně jeden a půl litrů pampeliškových květů, tři litry vody, dva šálky třtinového cukru a čerstvou šťávu z poloviny citronu. Nejlepší je nasbírat květy někde v přírodě, nikoli i silnice a před použitím je propláchnout ve studené vodě. Z květů je vhodné rovněž odstranit zelené kališní lístky, které dělají sirup jinak zbytečně nahořklým.
Pampeliškové květy zhruba minutu povařte v hrnci s vodou a následně je nechte přes noc vylouhovat. Následující den výluh přeceďte a do čistého výluhu přidejte cukr a citronovou šťávu. Směs přiveďte k varu a vařte přibližně do doby, než se její množství zredukuje na polovinu. Sirup následně přelijte do čistých sklenic a skladujte v chladu a temnu.
Zdroj: naturesnurtureblog.com, healthline.com