Známé i neznámé potraviny pro lepší krevní oběh

Problémy s krevním oběhem nám mohou způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Zdravý a účinný průtok krve zaručuje, že naše tepny přivádějí kyslík a živiny do všech tělesných tkání a naše žíly správně odvádějí odpadní produkty a oxid uhličitý. Problémy s krevním oběhem mohou vést k řadě nepříjemných příznaků, jako jsou například křečové žíly, únava či pocit chladu v rukou a nohou.

Jak rozproudit krev

Stejně jako existuje několik faktorů, které mohou přispívat ke špatnému krevnímu oběhu, například obezita, cukrovka a srdeční onemocnění, existuje několik způsobů, které mohou pomoci krevní oběh zlepšit.

Lepší průtok krve si možná spojujete s cvičením, což je pochopitelné, protože pohyb doslova rozproudí krev, čímž pomáhá lépe rozvádět kyslík a živiny do celého těla. Nebo vás napadne masáž, protože fyzické „hnětení kůže“ může též pomoci stimulovat krevní oběh. Věděli jste ale, že k lepšímu prokrvení napomáhá i konzumace některých potravin?

Dejte si ořechy, ryby nebo šálek čaje

Zdravé omega-3 mastné kyseliny jsou opravdu užitečné pro ochranu cévní výstelky. Myslete na vlašské ořechy, chia semínka, lněná semínka a také tučné ryby, jako je losos, to vše může pomoci udržet vaše cévy zdravé a pružné. Studie zjistily, že omega-3 mastné kyseliny zabraňují shlukování krevních destiček, což snižuje riziko vzniku krevních sraženin.

Zelený čaj je často spojován se snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění a výzkumy ukazují, že skutečně podporuje zdraví cév. Chrání jejich endoteliální výstelku. Dáváte přednost černému čaji? I ten nabízí podobné výhody.

Červená řepa.
zdroj: unsplash.com

Pochutnejte si na červené řepě a listové zelenině

Červená řepa přirozeně obsahuje dusičnany, které tělo po konzumaci přeměňuje na oxid dusnatý. Oxid dusnatý působí jako vazodilatátor, který způsobuje uvolnění a rozšíření cév, což zvyšuje průtok krve a snižuje krevní tlak.

Listová zelenina, jako je kapusta, zelí a špenát, je také bohatá na přirozeně se vyskytující dusičnany, které podporují zdraví cév. Dbejte na to, abyste zeleninu co nejvíce rozžvýkali, zlepší to přeměnu na oxid dusnatý.

Okořeňte a oslaďte si život

Rovněž rozmanité bylinky a koření, včetně skořice, kajenského pepře, česneku a kurkumy, jsou známé tím, že podporují průtok krve a snižují krevní tlak. Navíc skvěle dochucují mnoho pokrmů.

Kakao obsahuje nejen vlákninu, která je důležitá pro střevní bakterie, ale hořká čokoláda je bohatá také na polyfenoly, které mobilizují kmenové buňky a zlepšují náš krevní oběh. Hořká čokoláda též pomáhá uvolňovat oxid dusnatý. Podle jedné studie se u těch, kteří jedli 30 gramů hořké čokolády denně, zvýšila hladina oxidu dusnatého a snížil krevní tlak již po 15 dnech.

Zdroj: mindbodygreen.com, academic.oup.com, openheart.bmj.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu