6 důvodů, proč odložit pyžamo a spát nazí

O tom, jak důležitý je v našem životě spánek, bylo řečeno a napsáno již mnohé. Na kvalitu spánku má velký vliv nejen prostředí, ve kterém se ke spánku ukládáme, ale překvapivě i další okolnosti, například to, v čem spíme. Věděli jste například, že spaní bez pyžama či noční košile je v mnohém zdravější než spaní v nich? Letní měsíce jsou skvělou příležitostí to vyzkoušet. Na jaké výhody se můžete těšit?

Usnete rychleji a bude spát kvalitněji

Vaše tělesná teplota je jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje, jak usínáte. Teplota má totiž vliv na biologický rytmus, který funguje jako „hodiny“ vašeho těla pro spánek. Ochlazení říká tělu, že je čas jít spát. Spaní nazí, čímž přirozeně snížíte vaši tělesnou teplotu, vám pomůže usnout rychleji. Mimochodem ideální teplota v ložnici, která má na spánek také velký vliv, by se měla pohybovat mezi 15 až 19 °C. Ochlazení těla vám nejen pomůže rychleji usnout, ale také zlepší celkovou kvalitu vašeho spánku, váš spánek bude hlubší.

Vaše pokožka bude zdravější a krásnější

Spaní bez pyžama či noční košile pomůže také zlepšit stav vaší pleti. Kvalitnější spánek, kterého při spaní nazí snadněji dosáhnete, totiž ovlivňuje schopnost kůže hojit se a regenerovat. Když jste unavení a nemáte dostatek spánku, vaše pokožka je náchylnější k tvorbě vrásek, otoků či tmavých kruhů pod očima.

Snížíte stres a úzkost

Dalším důvodem, proč spaní nazí vyzkoušet, je to, že pomáhá snížit celkový stres a úzkost. Není žádným tajemstvím, že špatný spánek má velký vliv na hladinu stresu. Studie naznačují, že špatný spánek je často spojen s depresí a úzkostmi. I když stres i úzkost mohou způsobovat nespavost, je důležité si uvědomit, že zlepšení kvality spánku může s problémem pomoci.

Budete štíhlejší

Problémy se spánkem či nekvalitní spánek mohou mít dopad na velké množství oblastí lidského života. Výzkumy například prokázaly souvislost mezi nedostatečným spánkem a přibýváním na váze. Jedinci, kteří údajně spí méně než 5 hodin za noc, častěji přibírají na váze. Spaní nazí vám pomůže udržet štíhlejší postavu i díky tomu, že udržování chladnějšího těla může pomoci zvýšit schopnost spalování kalorií.

Prospějete vašemu vztahu i sexuálnímu životu

Pro ženy je spaní bez pyžama či noční košile skvělým způsobem, jak se vyhnout nejrůznějším kvasinkovým infekcím. Především pokud nosíte spodní prádlo i v noci, zvyšujete tím riziko vzniku vaginální kvasinkové infekce. Kvasinky totiž milují teplá a vlhká místa. Spát nazí je prospěšné i pro muže, neboť i varlatům prospívá chladnější prostředí. Teplo a těsné spodní prádlo negativně ovlivňuje množství spermií. Spát nazí po boku svého partnera a s tím spojený kontakt kůže na kůži rovněž stimuluje uvolňování oxytocinu, který hraje důležitou roli při budování náklonnosti mezi partnery.

Zvýšíte si sebevědomí

Spaní nazí je v neposlední řadě skvělý způsob, jak být ve větším kontaktu se svým tělem a zlepšit si sebedůvěru. Toto přijetí sebe sama nás následně učiní šťastnějšími a zvyšuje naše sebevědomí. To může mít pozitivní vliv na řadu oblastí našeho života.

Zdroj: sleepfoundation.org , psychiatrist.com, ncbi.nlm.nih.gov, journals.physiology.org, link.springer.com, frontiersin.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu