Návaly horka poměrně často postihují ženy, které se blíží nebo právě procházejí obdobím menopauzy. V tomto případě jsou tyto nepříjemné pocity způsobeny především změnami hladin hormonů, které ovlivňují regulaci teploty v těle. Ženy je často popisují jako pocit intenzivního tepla, který se rychle šíří po celém těle i obličeji. Objevují se během dne i v noci, mohou být doprovázeny zvýšený pocením, zarudlými tvářemi i zrychleným tepem. Návaly horka ale nemusí být způsobeny pouze menopauzou a mohou jimi trpět i mladší ženy či muži. Co dalšího může být jejich příčinou?
Rozkolísané hormony
Ke kolísání hladiny hormonů v těle nedochází pouze v době menopauzy. Jejich hladina se přirozeně mění v souvislosti s menstruačním cyklem, velké změny pak souvisejí také s těhotenstvím či porodem. Právě s těmito změnami mohou souviset nepříjemné návaly horka u žen v produktivním věku. Ženám, které jsou na tyto změny hormonů citlivé, může pomoci nejen hormonální léčba, která se často používá právě u žen v období klimakteria, ale také speciální hormonální jóga či doplňky stravy obsahující výtažky z léčivých rostlin.
Problémy se štítnou žlázou
Dalším problémem, který se může projevovat návaly horka, jsou poruchy štítné žlázy, především její zvýšená funkce. Kromě návalů horka jsou dalšími příznaky také nervozita, potem orosená kůže, změny nálady, neklid, vypadávání vlasů, únava a snížená fyzická výkonnost. U těchto osob vlivem zvýšené funkce štítné žlázy dochází často rovněž ke zrychlení metabolismu, které se projevuje úbytkem na váze.
Stres a psychické potíže
Někdy se s nadsázkou říká, že stres a psychické vypětí je příčinou téměř všech zdravotních problémů. Nejinak tomu je i v případě návalů horka. Pokud je hlavní příčinou stres, doporučuje se vyzkoušet různé relaxační techniky, jako je například meditace, která pomáhá napětí a úzkosti snižovat.
Pozor i na to, co jíte či pijete
V neposlední řadě mohou za návaly horka být odpovědné i nápoje a potraviny, které konzumujeme. Především pokud tak činíme ve velkém množství. Rizikové jsou zejména nápoje obsahující kofein a tein, tedy káva, čaj, energetické či kolové nápoje. V případě potravin se doporučuje omezit konzumaci příliš kořeněných jídel a také alkoholu. V neposlední řadě mohou být návaly horka také vedlejším účinkem některých léků.
Zdroj: healthline.com, nhs.uk