Je tetování hennou opravdu bezpečné? A jak ho odstranit, když ztratí svou krásu?

Tetování je v moderní společnosti velmi oblíbené. Pro ty, kteří mají z trvalého tetování obavy, ale přesto touží po tom, aby jejich kůži zdobil nějaký obrázek či citát, existuje i další možnost – dočasné tetování hennou. Mnoho lidí si ho pořizuje během dovolené u moře, kde se s nabídkami na ozdobení vašeho těla pomocí dočasného tetování setkáte téměř na každém kroku. Zní to jako lákavý nápad, se kterým se nemusíte obávat toho, že za několik let budete tetování litovat. Většinou ano, nicméně existuje i riziko, že si nepříjemné a bolestivé památky na toto dočasné tetování na těle ponesete i velmi dlouho.

Vyhněte se černé henně

Hennu používají ke zdobené kůže různé kultury již po staletí. Obvykle má tato henna hnědou nebo oranžovohnědou barvu. Jedná se o rozemleté sušené listy henny, které jsou následně zpracované na pastu. Tetování hennou obvykle vydrží přibližně dva týdny, poté začne blednout. Podle provedených studií se přírodní henna sice postupně vstřebává do kůže, ale způsobuje jen málo alergických reakcí. Zatímco tradiční henna je považována za bezpečnou o její variantě v podobě černé henny to bohužel neplatí.

zdroj: pixabay.com

Do této černé henny se totiž přidávají různé chemikálie, například p-fenylendiamin (PPD), které mají za cíl dočasné tetování zvýraznit a prodloužit jeho životnost. Zatímco samotná henna není podle dermatologů problémem, henna, ke které se přidají další složky, aby byla tmavší nebo rychleji reagovala, problémem být může. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv varuje, že černá henna ale může způsobit vážné alergické reakce. Tyto reakce mohou zahrnovat zčervenání, puchýře, zvýšenou citlivost, vznik pigmentových skvrn, svědění i bolestivé léze. Příznaky se většinou objeví do několika málo dní.

PPD může způsobit trvalé zjizvení

P-fenylendiamin (PPD) je alergen, který se nachází také v barvách na vlasy. U některých citlivých lidí může způsobit nejen výše uvedené kožní reakce, ale také trvalé zjizvení. Z tohoto důvodu není PPD ze zákona povolen v kosmetických přípravcích, které jsou určeny k aplikaci na pokožku. Jestliže přesto chcete henna tetování vyzkoušet, vyplatí se nejprve zeptat, jaký druh henny tatér používá, a černé henně se případně vyhnout.

zdroj: pixabay.com

Solná lázeň

Když po přibližně dvou týdnech henna tetování ztratí svou krásu, můžete ho odstranit několika různými způsoby. Jedním z nejjednodušších je namočení kůže s tetováním do vody se solí. Doporučuje se přibližně půl šálku soli na množství vody odpovídající napůl napuštěné vaně. V lázni zůstaňte po dobu dvaceti minut.

Exfoliační peeling i kokosový olej s cukrem

Rovněž peeling pokožky exfoliačním přípravkem na obličej nebo tělo může pomoci hennu rychle odstranit. Po exfoliaci tetování nezapomeňte použít hydratační krém. Přírodnější variantu peelingu nabízí směs kokosového oleje a třtinového cukru. Nejprve tetování hennou potřete kokosovým olejem, nechte ho pokožkou vstřebat a poté posypejte cukrem. Následně cukr pomocí žínky po dané oblasti roztírejte. Druhou možnost představuje směs olivového oleje a soli. Smícháním jednoho šálku olivového oleje se třemi nebo čtyřmi lžícemi mořské soli vznikne směs, která pomůže uvolnit barvu henny z pokožky.

Jedlá soda a citronová šťáva

Citronová šťáva je osvědčeným způsobem k zesvětlení pokožky. Směs jedlé sody a citronové šťávy též velmi dobře odstraňuje zbytky henna tetování. Použijte půl šálku teplé vody, plnou polévkovou lžíci jedlé sody a dvě lžičky citronové šťávy. Tuto směs naneste pomocí vatového tamponu na pokožku a nechte chvíli působit. V případě potřeby opakujte.

Micelární voda, odličovač i bělící zubní pasta

Z kosmetických přípravků., které máme běžně doma, můžete rychlejšímu odstranění henna tetování napomoci pomocí odličovače make-upu či micelární vody. Postup je třeba několikrát zopakovat. V neposlední řadě lze použít i bělící zubní pastu, naneste větší množství pasty na tetování, rozetřete a nechte zaschnout. Poté oblast vydrhněte pomocí starého zubního kartáčku.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, healhline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, fda.gov, pubchem.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu