V lidském těle se nachází dvacet pět minerálů, jedním z nejvýznamnějších je hořčík. Obecně je velmi důležitý především pro správnou činnost našich svalů a nervové soustavy. Jeho nedostatek, který je poměrně častý, se projevuje prostřednictvím svalových křečí, únavy a zhoršení psychiky. Hořčík lze tělu snadno dodat prostřednictvím potravy i potravinových doplňků.
Podílí se na stovkách biochemických reakcí v našem těle
Přibližně 60 procent hořčíku v těle se nachází v kostech, zbytek ve svalech, měkkých tkáních a tekutinách včetně krve. Jednou z hlavních rolí hořčíku je působit jako kofaktor neboli pomocná molekula v biochemických reakcích. Ve skutečnosti se podílí na více než 600 reakcích v našem těle. Pomáhá tak například přeměňovat potravu na energii, vytvářet nové bílkoviny z aminokyselin, vytvářet a opravovat DNA a RNA, je součástí kontrakce a relaxace svalů a pomáhá regulovat neurotransmitery, které posílají zprávy do mozku.
Pomáhá při depresi
Hořčík hraje klíčovou roli ve funkci mozku a náladě a jeho nízká hladina je spojena se zvýšeným rizikem deprese. Jedna analýza u více než 8 800 lidí zjistila, že lidé mladší 65 let s nízkým příjmem hořčíku měli o 22 procent vyšší riziko deprese. Někteří odborníci se tak domnívají, že nízký obsah hořčíku v „moderních“ zpracovaných potravinách může být jednou z příčin velkého množství případů depresí a duševních onemocnění.
Má příznivé účinky proti cukrovce
Hořčík prospívá také lidem s cukrovkou 2. typu. Studie naznačují, že přibližně 48 procent lidí s cukrovkou 2. typu má nízkou hladinu hořčíku v krvi. To může zhoršovat schopnost inzulínu udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Výzkumy navíc ukazují, že lidé s nízkým příjmem hořčíku mají vyšší riziko vzniku cukrovky, například studie, která sledovala více než 4 000 lidí po dobu 20 let, zjistila, že ti s nejvyšším příjmem hořčíku měli o 47 procent nižší pravděpodobnost vzniku cukrovky.
Pomáhá snížit krevní tlak
Studie rovněž ukazují, že pravidelné užívání hořčíku může snížit krevní tlak. Tyto účinky se však projevují pouze u lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, u lidí s normálními hodnotami tlaku hořčík žádné změny nezpůsobuje.
Přispívá k prevenci před migrénami
Migrenózní bolesti hlavy jsou bolestivé a vysilující. Často se projevují nevolností, zvracením a citlivostí na světlo a hluk. Existují výzkumy, které prokazují, že lidé, kteří trpí migrénami, mají častěji než ostatní nedostatek hořčíku a že hořčík dokonce pomáhá migrény i léčit.
Ulevuje od premenstruačního syndromu
Premenstruační syndrom, mezi jehož projevy patří například zadržování vody, křeče v břiše, únava či podrážděnost, trápí mnoho žen v plodném věku. Studie prokazují, že hořčík prokazatelně zlepšuje náladu, snižuje zadržování vody a další příznaky PMS.
Může zvýšit výkon při cvičení
Hořčík hraje roli také při cvičení. Během intenzivního cvičení, v závislosti na aktivitě, tělo potřebuje o 10-20 procent více hořčíku než při odpočinku. Hořčík pomáhá přesouvat krevní cukr do svalů a zbavovat se laktátu, který se může během cvičení hromadit a způsobovat únavu. Různé studie prokázaly, že jeho doplňování může zvýšit výkonnost při cvičení.
Potraviny bohaté na hořčík
I když je hořčík běžnou součástí řady potravinových doplňků, je vždy lepší získávat ho z přirozené potravy. Doporučený denní příjem je 400-420 mg denně pro muže a 310-320 mg denně pro ženy. Vynikajícími zdroji hořčíku jsou například dýňová semínka, špenát a další listová zelenina, hořká čokoláda, černé fazole, quinoa, mandle, kešu, makrela, banány či avokádo.
Zdroj: medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ods.od.nih.gov, nutritiondata.self.com