Pravděpodobně jste slyšeli o tom, že pití brusinkového džusu může pomoci při zánětu močového měchýře a infekci močových cest. Brusinky často bývají považovány za jednu ze superpotravin, neboť obsahují velké množství rozmanitých zdraví prospěšných látek. Stejně jako u většiny druhů ovoce platí, že nejlepší je, když budete jíst brusinky celé a čerstvé. To ale není často možné a jednoduché. Často je tak konzumujeme sušené, konzervované nebo v podobě brusinkového džusu.
Pomoc i prevence před infekcí močových cest
K zánětu močového měchýře často dojte tak, že se bakterie ze střeva dostanou z konečníku do močové trubice a odtud následně do měchýře. Nejčastějším viníkem tohoto nepříjemného onemocnění je bakterie E.coli. K dalším příčinám pak patří kombinace faktorů, jako je nedostatečná hygiena po použití toalety, podceňování výměny vložek a tamponů během menstruace, nepravidelné vyprazdňování močového měchýře či prochladnutí v oblasti močových cest.
Příznivé účinky brusinek na močové cesty souvisejí s proanthokyanidiny, což je skupina sloučenin, která brání škodlivým bakteriím v přilnutí ke sliznici močových cest. Pokud bakterie nemohou růst a šířit se, infekce se nemůže rozvinout.
Pomoc při ústní hygieně
Proanthocyanidiny pomáhají rovněž ke zlepšení stavu a zdraví ústní dutiny. I zde redukují množství škodlivých bakterií, které by se jinak v našich ústech usazovaly. Vzniká tak menší množství plaku, který může být příčinou mnoha problémů s dásněmi či zuby.
Ochrana před kardiovaskulárními chorobami i problémy s trávicí soustavou
Brusinky obsahují také další fytonutrienty s protizánětlivými vlastnostmi. U některých byl prokázán pozitivní účinek před aterosklerózou. Studie z roku 2019 potvrdila, že denní příjem brusinkového nápoje s vysokým obsahem polyfenolů po dobu osmi týdnů zlepšil u sledované skupiny hned několik rizikových faktorů srdečních onemocnění.
Stejné sloučeniny, které pomáhají chránit srdce, zlepšují také funkci trávicího systému. Brusinky pomáhají například bránit růstu a množení bakterie Helicobacter pylori, čímž slouží jako prevence před případným vznikem žaludečních vředů. Studie provedené na zvířatech naznačují, že antioxidanty a další protizánětlivé látky obsažené v brusinkách mohou poskytovat též určitou ochranu i před rakovinou tlustého střeva.
Naděje pro boj s onkologickými nemocemi
Všeobecně se ví, že antioxidanty pomáhají chránit naše tělo před poškozením buněk volnými radikály. Volné radikály přispívají k procesu stárnutí a mohou být také rizikovými faktory pro vznik různých onemocnění, včetně rakoviny. Podle výzkumu v časopise Journal of Nutrition mají brusinky, které jsou bohaté na různé druhy antioxidantů, pozitivní roli v prevenci či zpomalení progrese různých nádorových onemocnění, především prsu, vaječníků a prostaty. Zatím ale bohužel neexistuje přesvědčivý důkaz, že konzumace brusinek nebo brusinkového džusu sama o sobě před vznikem rakoviny ochrání.
Při výběru brusinkového džusu buďte opatrní
Stoprocentní šťáva z brusinek se neprodává. Džusy, které jsou běžně k sehnání, tak obsahují jen určité procento této šťávy. Při vybírání džusu věnujte velkou pozornost jeho složení. Kvalita různých brusinkových džusů, nektarů či nápojů se velmi liší. Je důležité, aby byl džus skutečně vyroben ze stoprocentní brusinkové šťávy a aby neobsahoval přidaný cukr.
Zdroj: everydayhealth.com, link.springer.com, jrpp.net, academic.oup.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov