Pocení je pro správné fungování našeho organismu velmi důležité. Některé z nás ale trápí pocení nadměrné, a to nejen během dne, ale také v noci, kdy nám znepříjemňuje spánek. Problém s nočním pocením může souviset s mnoha různými příčinami, jako jsou hormonální potíže, stravovací návyky, stres, užívání některých léků i podmínky v ložnici. Některé z těchto příčin lze naštěstí odstranit pomocí několika drobných změn.
Zchlaďte si ložnici
Na kvalitu našeho spánku má velký vliv prostředí ložnice. Nevhodné podmínky v ložnici, zejména teplo a světlo, mohou být i jedním z důvodů nočního pocení. Existuje mnoho způsobů, jak udržet svou ložnici chladnou i bez klimatizace. Přes den nechte například zatažené žaluzie či závěsy, aby dovnitř nemohl pronikat teplý vzduch a sluneční paprsky, večer naopak okno pootevřete. Možností může být i instalace stropního ventilátoru.
Zachovejte klid
Stres a úzkost ovlivňuje nejen naši psychiku, ale také tělesnou teplotu. Ke snadnějšímu usnutí a menšímu pocení vám může pomoci zavedení večerního rituálu, který vám pomůže zklidnit se a připravit své tělo i mysl na spánek. Součástí tohoto rituálu může být například poslech klidné hudby, relaxační koupel, četba, meditace a také omezení modrého světla z displejů počítačů, telefonu a dalších elektronických zařízení alespoň hodinu před ulehnutím do postele.
Pozor na konzumaci alkoholu a kofeinu
Sklenička vína může sice patřit k příjemně strávenému večeru, ale může být i důvodem k nočnímu pocení. Noční pocení může být také jakousi známkou fyzické závislosti na alkoholu a často značí problém s pitím. Kromě alkoholu se v případě, že se potýkáte s problémy s pocením, vyplatí též omezit konzumaci nápojů a potravin obsahujících kofein. Pravidelná konzumace kávy může ovlivnit centrální nervový systém a u některých lidí vést k nočnímu pocení.
Omyjte si zápěstí studenou vodou
Velmi jednoduchým způsobem, jak se večer, nebo v noci, když se probudíte zpocení, zchladit, je ponořit ruce do studené vody nebo si okolo zápěstí dát studený obklad. Tento starý trik snižuje tělesnou teplotu tím, že zchladí krevní cévy na zápěstí a následně ucítíte úlevu po celém těle.
Prodyšné ložní prádlo i pyžamo
Může se to zdát samozřejmé, ale přesto se to vyplatí zopakovat. V případě problémů s nočním pocením je vhodné věnovat zvýšenou pozornost také oblečení, ve kterém spíte. Nejvhodnější jsou pyžama či noční košile z prodyšných materiálů, jako je bavlna či len. Naopak se snažte vyhýbat nočnímu prádlu s obsahem syntetických vláken. Ze stejných materiálů volte i ložní prádlo. Dnes navíc existují i speciální povlečení s chladícími účinky.
Zdroj: sleepfoundation.org, medicalnewstoday.com, healthline.com