Zánět může být pro náš organismus dobrý i špatný. Na jedné straně pomáhá tělu bránit se infekcím, na straně druhé především chronický zánět vede k řadě zdravotních problémů a také k přibývání na váze. Stres, určité potraviny a nedostatek fyzické aktivity pak mohou toto riziko ještě zvýšit. Naštěstí existují i potraviny, které nám pomáhají proti dlouhodobým zánětům, které vedou k nesčetným zdravotním rizikům a potížím, bojovat.
Bobulovité ovoce
Bobule, jako jsou borůvky, maliny, jahody či ostružiny, jsou nejen plné vitamínů a minerálů, ale také antioxidantů zvaných antokyany. Tyto sloučeniny mají protizánětlivé účinky, které mohou snižovat riziko mnoha onemocnění. Naše tělo produkuje přirozené zabíječské buňky neboli NK buňky, které pomáhají udržovat správné fungování imunitního systému. Studie potvrdila, že u osob, které konzumovaly borůvky každý den, se vytvořilo výrazně více těchto NK buněk než u těch, kteří borůvky nekonzumovali.
Hroznové víno
Hrozny obsahují podobně jako bobulovité ovoce antokyany, které snižují zánět. Zároveň jsou také jedním z nejlepších zdrojů resveratrolu, další sloučeniny, která má mnoho zdraví prospěšných účinků. V jedné studii došlo u lidí s onemocněním srdce, kteří denně konzumovali extrakt z hroznů, ke snížení zánětlivých genetických markerů. Navíc se u nich zvýšila hladina adiponektinu, jehož nízká hladina je spojena s přibýváním na váze a zvýšeným rizikem rakoviny.
Rajčata
Rajčata mají vysoký obsah vitaminu C, draslíku a lykopenu, antioxidantu se skvělými protizánětlivými vlastnostmi. Lykopen může být obzvláště prospěšný pro snížení prozánětlivých sloučenin souvisejících s několika typy rakoviny. Výzkumy ukázaly, že vařením rajčat v olivovém oleji můžete maximalizovat množství lykopenu, které absorbujete. Důvodem je to, že lykopen je karotenoid, živina, která se lépe vstřebává se zdrojem tuku.
Tučné ryby
Tučné ryby jsou skvělým zdrojem bílkovin a omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem EPA a DHA. Ačkoli všechny druhy ryb obsahují určité množství omega-3 mastných kyselin, tučné ryby, jako jsou losos, makrela či sleď, jich obsahují mnohem více. Výzkumy prokázaly, že EPA a DHA snižují zánět, který může vést k metabolickému syndromu, srdečním onemocněním, cukrovce a onemocnění ledvin.
Brokolice a brukvovitá zelenina
Brokolice je jedním z nejlepších zdrojů sulforafanu, antioxidantu se silnými protizánětlivými účinky. Konzumace velkého množství brokolice i další brukvovité zeleniny je spojena se sníženým rizikem srdečních onemocnění a rakoviny.
Zelený čaj
Pravděpodobně jste již slyšeli, že zelený čaj je jedním z nejzdravějších nápojů, které můžete pít. Snižuje riziko srdečních onemocnění, rakoviny, Alzheimerovy choroby, obezity a dalších onemocnění. Mnoho jeho výhod je způsobeno jeho antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, zejména látkou zvanou epigalokatechin-3-gallát (EGCG).
Extra panenský olivový olej
Extra panenský olivový olej je jedním z nejzdravějších tuků, které můžeme konzumovat. Studie spojují extra panenský olivový olej se sníženým rizikem srdečních onemocnění, rakoviny mozku a dalších závažných zdravotních potíží. Mějte na paměti, že extra panenský olivový olej má větší protizánětlivé účinky než jiné olivové oleje.
Zdroj: healthdigest.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov