Prořezávání zoubků není žádná legrace pro nikoho, jak pro miminka, tak pro jejich rodiče. Slzy a rozmrzelost se mohou zdát nekonečné. Existuje spousta klasických příznaků prořezávání zoubků, jako je například slintání či pláč. Ale co teplota, o které se to často tvrdí také?
Typické příznaky
Zoubky se většině dětí začínají prořezávat zoubky kolem 6. měsíce věku. Obvykle se nejprve objeví dva dolní řezáky a poté dva horní řezáky. Prořezávání zubů do viditelné podoby trvá přibližně osm dní. K obvyklým příznakům prořezávání zubů u kojenců patří mrzutost, poruchy spánku, větší pláč než obvykle, nadměrné slintání, strkání rukou a předmětů do úst i změny chuti k jídlu. Studie publikovaná v časopise BMC Oral Health zjistila, že více příznaků se vyskytuje u dětí s nízkou porodní hmotností. Dalším příznakem prořezávání zubů u kojenců může být i mírně zvýšená teplota, nikoli ale horečka.
Zvýšená teplota ano, horečka ne
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je totiž horečka falešným příznakem prořezávání zubů. Podle výzkumů nebyla zjištěna žádná souvislost mezi prořezáváním zoubků a horečkou či průjmem. Je normální, že se teplota dítěte růstu nového zoubku mírně zvýší, nicméně teplota, která dosáhne 38°C může být známkou toho, že něco není v pořádku, ale nesouvisí to s prořezáváním zubů.
Obecně miminka ve věku okolo 6. měsíců mohou začít být častěji nemocná. Souvisí to hned s několika faktory. Za prvé, protilátky získané od matky při porodu začínají mezi 6. a 12. měsícem věku vyprchávat, takže děti jsou náchylnější k nemocem. Zadruhé, z vývojového hlediska děti v tomto věku strkají všechno do úst, čímž se vystavují novým bakteriím a choroboplodným zárodkům. Horečka tak může být známkou infekce.
Jak miminku poskytnout pomoc?
Problémy s prořezáváním prvních zoubků si musí projít každé miminko. Pokud chcete vašemu děťátku jeho trápení trochu ulehčit, doporučuje se být mu co nejvíce nablízku, mazlit se s ním a případně jim dát něco studeného na „žužlání“. Pokud se ale objeví horečka, je vhodné kontaktovat pediatra.
Zdroj: mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, seattlechildrens.org