Nejste schopni udělat hluboký dřep? Vypovídá to důležitou informaci o vašem zdraví

Možná jste si toho všimli, když jste se po čase opět rozhodli udělat něco se svou postavou, nebo to možná bylo, když jste se sehnuli, abyste posbírali hračky, které váš potomek nechal na podlaze. Ať už se to stalo jakkoli, nakonec jste si to uvědomili – už nemůžete dělat dřep tak jako dřív. Je to důvod k obavě?

Zkuste si dřepnout

Naše tělo je od přírody uzpůsobeno k mnoha rozmanitým pohybům a polohám. S přibývajícím věkem se ale řada těchto poloh, například hluboký dřep, stává obtížnější. Vysvětlení je většinou velmi jednoduché, příliš často sedíme a málo používáme svaly, které jsou ke dřepu zapotřebí.

Variant dřepu existuje mnoho, od klasického, který si pamatujeme z hodin tělocviku, až po hluboký, který často praktikují jogíni. Zatímco klasické dřepy posilují zejména hýždě a svaly na nohou, při hlubokém dřepu se zapojují i další části těla. Jak hluboký dřep vypadá?

Co je hluboký dřep?

Při tomto typu dřepu jsou naše kolena ohnutá tak, že stehna se dotknou zadní strany lýtek. Paty by měly být na zemi, nikoli zvednuté. Pokud máte malé děti, často je můžete vidět, jak si v této pro nás dospělé „nepřirozené“ poloze hrají. Pak ale přijde změna s nástupem do školy a to je začátek budoucích potíží. Začneme totiž mnohem častěji sedět na židli, což pro naše tělo není ta nejpřirozenější poloha. Při sezení na židli se totiž naše kyčelní a kotníkové svaly stahují a svaly jádra těla zcela uvolňují.

Žena provádějící dřep.
zdroj: pexels.com

Proč se mi špatně dřepuje?

Příliš časté sezení je největším viníkem, pokud jde o omezení rozsahu pohybu, neboť negativně omezuje hned několik různých svalových skupin. V případě, že cítíte potíže v okamžiku, kdy sestupujete dolů do pozice hlubokého dřepu, jsou nejpravděpodobnějším viníkem zatuhlé kyčle. Kromě kyčlí se dlouhodobé sezení negativně projevuje i na oblasti kolen, konkrétně se hovoří o svalové nerovnováze. 

Pokud se vám kolena při dřepu propadají dovnitř, je to pravděpodobně příznak právě příliš sedavého způsobu života. Když vaše vnější stehna nejsou tak silná jako vnitřní, může to způsobit, že se vaše kolena propadají dovnitř. To následně kolena příliš zatěžuje a může to vést k nepohodlí nebo i zranění.

Existuje řešení?

Zdravý člověk by měl být hluboký dřep schopen udělat i v poměrně pokročilém věku. Vybavte si například některé asijské národy, které v této poloze jedí. Pokud si i vy chcete v budoucnu do této pozice dřepnout, nebo se jí alespoň co nejvíce přiblížit, musíte se začít více hýbat. Samozřejmě platí, že čím dříve, tím lépe.

Pokud jsou příčinou vašich potíží zatuhlé boky, přidejte do své ranní rutiny několik cílených protahovacích cviků na tuto oblast. Inspiraci najdete v již zmíněné józe. Pozice jako je obrácený holub, šťastné dítě, most či různé typy protažení v pokleknutí jsou skvělé pro protažení ohýbačů kyčlí, což vám umožní pomalu zlepšit rozsah pohybu.

V případě bolestivých kolen začněte posilováním okolních svalů. Díky posilování vnějších svalů stehen a hýždí, kolena nebudou tolik zatěžována. Jestliže je při provádění hlubokého dřepu problémem ztráta rovnováhy, na vině je pravděpodobně nesprávná forma. Nejlepší způsob je dát nohy od sebe na šířku boků a váhu přenášet na paty. Hrudník mějte zvednutý, ramena tlačte dozadu.

Zdroj: livestrong.com, menshealth.com, muscleandstrength.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu