Nález krve ve stolici dokáže každého pořádně vyděsit, ale to neznamená, že byste měli automaticky myslet na nejhorší. Existuje několik různých stavů, které mohou ke krvavé stolici vést, a ne všechny jsou důvodem k poplachu. Na druhou stranu by se ale tento problém neměl nikdy ignorovat. Co vše může krev ve stolici způsobovat?
Věnujte pozornost barvě krve
Krev ve stolici je způsobena krvácením někde v gastrointestinálním traktu neboli složitém systému, který začíná ústy a končí konečníkem a je zodpovědný za příjem potravy, trávení i vylučování odpadních látek. Barva krve může být jedním z vodítek, která nám mohou napovědět, odkud krvácení pochází.
Jasně červená nebo tmavě červená krev s největší pravděpodobností pochází z tlustého střeva. Krev z tlustého střeva blízko konečníku je „čerstvá“, a proto si zachovává jasně červenou barvu. Krev, která pochází z horní části trávicího traktu a je trávena při pohybu střevem, vypadá jinak. Tato krev se nazývá meléna a vypadá černě a dehtovitě.
Krvácení z horní části trávicího traktu
Nejčastější příčinou jsou v tomto případě vředy ve sliznici žaludku nebo horní části střev. Často jsou způsobeny bakteriální infekcí. Mohou ale vzniknout také v důsledku dlouhodobého užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen.
Krvácení do horní části trávicího traktu lze diagnostikovat pomocí endoskopie. Během tohoto zákroku se gastroenterolog podívá na horní část vašeho trávicího traktu pomocí kamery připojené k úzké ohebné trubici. Trubice je vedena přes ústa až do žaludku. Pokud máte závažné krvácení do horní části trávicího traktu, budete muset podstoupit operaci.
Anální trhliny
Anální trhliny jsou častou příčinou krvavé stolice u kojenců, ale mohou je mít i dospělí. Krev z análních trhlin má jasně červenou barvu. Anální trhliny jsou způsobeny zácpou neboli velkou, tuhou stolicí, která se špatně vyprazdňuje. To může způsobit prasklinu v kůži.
Anální trhliny se naštěstí obvykle samy zahojí. Bolest a nepříjemné pocity můžete léčit vazelínou. Pití většího množství vody a konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny může pomoci změkčit stolici.
Polypy
Polyp je malý výrůstek na sliznici střevního traktu. Existuje několik různých typů polypů. Adenomatózní polypy patří mezi nejčastější. Tyto polypy rostou na sliznici tlustého střeva a má je přibližně 25 % dospělých ve věku 50 let a více. Polypy často nemají žádné příznaky, ale někdy mohou způsobovat krvavou stolici. Krev může být červená nebo tmavá.
Adenomatózní polypy se mohou vyvinout v kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva. Přestože většina případů kolorektálního karcinomu vzniká z adenomatózních polypů, pouze asi 5 % polypů se stane rakovinnými.
Hemoroidy
Častou příčinou krvavé stolice jsou hemoroidy neboli zduřelé cévy v okolí konečníku. Jsou způsobeny zvýšeným tlakem na konečník, často v důsledku zácpy, těhotenství, sedavého zaměstnání nebo obezity. K problému může přispívat také přílišné namáhání při výkonu potřeby. Pokud jsou hemoroidy závažné, je možné podstoupit chirurgický zákrok.
Gastroenteritida
Gastroenteritida je onemocnění žaludku a střev, které může být způsobeno virem, bakterií nebo parazitem. Někdy může gastroenteritida způsobit krvavý průjem. Ten je častější u bakteriální gastroenteritidy. Otrava jídlem je typem gastroenteritidy. Mezi bakterie, které běžně způsobují otravu jídlem, patří campylobacter, E. coli, listerie a salmonela. Gastroenteritida se většinou zlepší sama, ale pokud příznaky trvají déle než jeden nebo dva dny, navštivte lékaře.
Angiodysplazie
Krvavá stolice, kterou nelze vysvětlit, je často způsobena angiodysplazií. K angiodysplazii může dojít, když krevní cévy ve střevě stárnou nebo slábnou. Angiodysplazie je častá při konečném stadiu onemocnění ledvin nebo při selhání ledvin. Angiodysplazií mohou trpět také lidé s genetickou poruchou krvácení zvanou von Willebrandova choroba.
Zánětlivé střevní onemocnění (IBD)
Idiopatické střevní záněty označují autoimunitní onemocnění střev. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou dva nejčastějšími typy. Mezi jejich příznaky může patřit i krvavá stolice.
Divertikulární onemocnění
Divertikly jsou abnormální váčky, které se mohou tvořit v dolní části tlustého střeva. Někdy mohou dorůst až do velikosti několika centimetrů. Z onemocnění je často obviňována strava s nízkým obsahem vlákniny, ale skutečná příčina není známa. Existují dva typy divertikulární choroby. Prostá přítomnost divertiklů se nazývá divertikulóza. Někdy se však divertikly infikují nebo se zanítí. Pokud k tomu dojde, nazývá se toto onemocnění divertikulitida. Obě formy divertikulárního onemocnění mohou způsobovat bolest a krev ve stolici.
Ischemická kolitida
K ischemické kolitidě dochází při zúžení nebo zablokování cév, které zásobují tlusté střevo. Většina případů ischemické kolitidy se vyskytuje u starších lidí. Stav může být krátkodobý nebo dlouhodobý. Mezi příznaky patří červená krev ve stolici, průjem, naléhavá potřeba vyprázdnit se, bolest břicha a zvracení.
Většina případů ischemické kolitidy trvá krátce a sama odezní. Někdy však musí být lidé s těžkými případy ischemické kolitidy hospitalizováni. Pacienti se závažným onemocněním mohou potřebovat nitrožilní podávání tekutin a antibiotik. Přibližně 20 % lidí, u kterých se ischemická kolitida rozvine, nakonec potřebuje operaci.
Rakovina
Krev ve stolici může být též příznakem rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Falešný poplach aneb když krev není krev
Někdy to, co vypadá jako krvavá stolice, je ve skutečnosti jen zbarvení z něčeho, co jste snědli. Barviva používaná v některých potravinách s „ovocnou příchutí“ mohou způsobit, že vaše stolice bude červená. Totéž může způsobit i červená řepa.
Zdroj: mindbodygreen.com, healthdigest.com, womenshealthmag.com, medlineplus.gov, ncbi.nlm.nih.gov, thieme-connect.de, niddk.nih.gov, hopkinsmedicine.org, dovepress.com