Termínem růstové bolesti se obvykle označují pulzující bolesti, které děti pociťují v nohou, méně často též v rukou. Postihují děti od 2 do 12 let, nejčastěji začínají mezi 3. a 5. rokem života. Jejich zvláštností a zároveň typickým projevem je, že obvykle začínají pozdě odpoledne nebo večer a do rána odeznívají. Mohou se objevovat každý den, ale většinou se vyskytují jen občas.
Co je příčinou?
Příčina růstových bolestí bohužel dodnes není zcela známa, růst kostí jako takový totiž ve skutečnosti bolestivý není. Nejpravděpodobnější příčinou je bolest svalů způsobená nadměrným používáním během dne. Toto přetěžování pohybového aparátu může pocházet z běžných dětských aktivit, jako je běhání či hraní her, které mohou být pro malé svaly ve vývinu příliš náročné. Zvýšený výskyt bolestí je totiž většinou vázán na dny se zvýšenou fyzickou námahou.
Další možnou příčinou jsou určité anatomické, především ortopedické, problémy. Špatné držení těla či ploché nohy mohou k bolestem poměrně značně přispívat. Studie též potvrzují, že děti s nižším prahem bolesti mají větší pravděpodobnost, že budou růstové bolesti pociťovat. Problémy obvykle ustanou v době, kdy dítě dosáhne puberty.
Jak růstové bolesti rozpoznat?
Růstové bolesti mají většinou charakter pulzující bolesti, obvykle na obou stranách těla, hlavně v nohou. Bolest přichází a odchází, obvykle začíná pozdě odpoledne nebo večer a do rána odezní. Délka trvání ataky bolesti je individuální, nejčastěji 10-30 minut. Nejčastějšími typy růstových bolestí jsou:
- bolesti nohou – nejčastěji se růstové bolesti vyskytují v holeních, lýtkách a přední části stehen.
- bolesti kolen – bolesti kolen se obvykle vyskytují „za kolenem“. Bolest se zřídkakdy projevuje v samotném kloubu a kloub by měl vypadat normálně. Pokud kloub bolí, je červený, oteklý či teplý, může to být příznak juvenilní idiopatické artritidy.
- bolesti rukou – kromě nohou se mohou růstové bolesti projevovat i v pažích, většinou v obou najednou.
Jak se růstové bolesti léčí?
Na růstové bolesti neexistuje žádná specifická léčba, lékaři většinou doporučují ke zmírnění bolestí jemné masáže a protahování postižené oblasti. Pomoci může také teplo v podobě obkladů, v případě silnějších bolestí též léky proti bolesti. Obecně se doporučuje zajištění pravidelného denního režimu dítěte, bez výrazných výkyvů z hlediska fyzické aktivity.
Na co si dát pozor?
Samotné růstové bolesti jsou neškodné, ale v některých případech je bolest příznakem jiného onemocnění. Mezi další stavy, které mohou způsobovat podobné bolesti, patří juvenilní idiopatická artritida, fibromyalgie, osteosarkom, syndrom neklidných nohou, hypermobilita či zranění. Z tohoto důvodu je třeba sledovat, zda kromě bolesti dítě nemá i určité další příznaky a potíže, které by tyto stavy pomohly od růstových bolestí odlišit.
Zdroj: mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, kidshealth.org