Plísňové infekce mohou postihnout kteroukoli část našeho těla, k nejčastějším místům patří nehty na nohou. Nejnápadnějším příznakem je bílé, hnědé nebo žluté zbarvení jednoho i více nehtů. Infekce může způsobit též jejich ztluštění nebo popraskání. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se této nepříjemnosti zbavit i bez antimykotik z lékárny.
Plíseň na nehtech
Při léčbě plísně nehtů hraje roli mnoho faktorů, například pronikavost nehtu, závažnost infekce a celkový zdravotní stav. Domácí prostředky mohou k vymýcení plísně nehtů potřebovat více času než lokální léky na předpis, výsledky se mohou projevit až po několika týdnech.
Tea tree olej
Čajovníkový olej je esenciální olej s výbornými antimykotickými a antiseptickými schopnostmi, které nám dokáží pomoci s celou řadou zdravotních i kosmetických problémů. Podle výzkumů je účinný i v boji proti plísním nehtů. Aplikace je velmi jednoduchá, stačí postižený nehet dvakrát denně potřít tamponkem namočeným v tea tree oleji.
Ocet
V boji s nejrůznějšími plísněmi v domácnosti často používáme ocet. Nicméně pokud jde o používání octa na plísně nehtů, neexistují důkazy, které by potvrzovaly jeho účinnost. Někteří lidé ale ocet jako domácí způsob léčby plísní na nohou doporučují. V tomto případě se ocet neaplikuje přímo na postižené místo, ale v poměru jedna ku dvěma se zředí s teplou vodou a nohy se do vzniklé lázně na přibližně 15 minut ponoří.
Česnek
Rovněž česnek je známý svými protiplísňovými a antimikrobiálními schopnosti, které potvrzují i odborné studie. Neexistuje tedy důvod, proč ho nepoužít v boji s plísní na nehtech. V tomto případě česnek oloupejte, prolisujte a poté ho na přibližně půl hodiny přiložte na postižený nehet.
Oreganový olej
Kromě oleje z čajovníku můžete použít též oreganový olej, který obsahuje thymol. Studie potvrdily, že tato látka má velmi dobré protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Pokud se rozhodnete použít oreganový olej, aplikujte ho pomocí tamponku na postižený nehet opět dvakrát denně.
Ústní voda
Oblíbeným lidovým prostředkem proti plísním na nehtech jsou též ústní vody. Většina z nich obsahuje mentol, thymol a eukalyptus, které mají antibakteriální a protiplísňové účinky. Použití ústní vody je jednoduché, nalijte ústní vodu do misky či lavoru a postiženou končetinu do ní každý den na půl hodiny ponořte.
Jídelníček
Kromě výše uvedených domácích prostředků můžete v boji s plísněmi nehtů použít i váš jídelníček. Jako prevence i jako lék se doporučuje jídelníček bohatý na probiotika, bílkoviny, železo, vápník, vitamín D a esenciální mastné kyseliny.
Kdy navštívit lékaře
Ve většině případů je plíseň nehtů na nohou považována především za kosmetický problém. Přesto může u některých lidí způsobit komplikace. Pokud máte cukrovku, může plíseň nehtů podle studií vést ke vzniku vředů na nohou nebo k jiným problémům. Rovněž závažnější formy plísně a často se opakující infekce mohou vyžadovat návštěvu dermatologa.
Zdroj: healthdigest.com, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, onlinelibrary.wiley.com