Existuje mnoho různých způsobů, jak sledovat svůj menstruační cyklus. Některým z nás ale stačí podívat se do zrcadla, abychom věděli, kde se ve svém cyklu nacházíme. Díky hormonům totiž naše pleť slouží jako kalendář. Dá se s tím něco dělat?
Jak vypadají „menstruační pupínky“?
Hormonální výkyvy ovlivňují produkci mazu, což způsobuje vznik bolestivých a citlivých pupínků, které se v mnohém liší od obvyklých „bílých nebo černých teček“.
V mnoha případech se u hormonálního akné vůbec nevytvoří typická „hlavička“ pupínku. Prostě jen zanechává vaši pokožku citlivou na dotek.
Kde a kdy se menstruační pupínky mohou objevit?
Hormonální pupínky se nejčastěji objevují v dolní třetině obličeje, tedy na bradě a v oblasti čelistí. Vzniknout ale mohou i na tvářích, krku a kolem úst, stejně jako na ramenou a zádech.
Menstruační cyklus většiny žen je velmi individuální a často se mění i měsíc od měsíce. Z tohoto důvodu se tak nelze přesně říci, kdy menstruační akné začíná a jak dlouho trvá.
Co způsobuje hormonální akné?
V průběhu menstruačního cyklu dochází ke kolísání hormonů, což může vést ke změnám, jako je zvýšená produkce kožního mazu, který se nachází v pokožce. Toto zvýšení mazu přispívá k tvorbě akné.
Mnoho žen zažívá vzplanutí akné jako jeden z příznaků premenstruačního syndromu (PMS). V období před menstruací je hladina estrogenu nejnižší a hladina progesteronu stoupá. Progesteron zvyšuje produkci kožního mazu. Stojí za zmínku, že s hormonálním akné se lze setkat také během těhotenství nebo menopauzy.
Jak snížit riziko vzniku pupínků před menstruací?
Ačkoli tomuto problému nelze zcela zabránit, můžete udělat něco, co sníží riziko vzniku. Co se obecně doporučuje?
- Snižte úroveň stresu – to se sice snáze řekne, než udělá, ale je to pravda. Když jsme pod velkým stresem, naše hormonální rovnováha a imunitní systém jsou narušeny, což vytváří příznivější podmínky pro pupínky. Stres ze svého života úplně odstranit nemůžete, ale osvojení některých mechanismů zvládání stresu by mohlo pomoci udržet vaši pleť čistší.
- Dopřejte si dostatek spánku – studie zjistila, že existuje souvislost mezi kvalitou spánku a závažností akné. To dává smysl, protože hladina kortizolu stoupá, když jsme vyčerpaní, což rozhodí naše ostatní hormony.
- Jezte vyváženou stravu – trochu nadneseně se dá říct, že „jste to, co jíte“. Pokud chcete zlepšit stav svého akné, je pro vhodné jíst převážně rostlinnou stravu, omezit cukr, zpracované potraviny a alkohol. Můžete do svého jídelníčku zařadit také potraviny, které bojují proti zánětům a oxidačnímu stresu.
- Používejte nekomedogenní produkty – je to sice fráze, ale toto šestislabičné přídavné jméno může mít pro vaši pleť velký význam. Nekomedogenní make-up a další přípravky pro péči o pleť jsou speciálně navrženy tak, aby neucpávaly póry.
- Zvažte perorální antikoncepci nebo retinoidy – v případě, že trpíte silnější formou hormonálního akné, mohou vám účinně pomoci.
Jak se zbavit menstruačního akné?
Prevence je skvělá, ale co byste měli dělat, pokud jste „uprostřed“ akné?
- Teplé a studené obklady – teplé obklady mohou pomoci zmírnit tlak tím, že vytáhnou hnis, zatímco studené obklady mohou zmírnit bolest a zánět.
- Používejte přípravek s benzoylperoxidem – benzoylperoxid ničí bakterie a snižuje produkci kožního mazu. Pokud máte citlivou pokožku, použijte nižší koncentraci, abyste předešli podráždění.
- Používejte jemný čisticí prostředek, vyhněte se drhnutí – poslední věc, kterou chcete udělat, je ještě více podráždit již tak podrážděnou pleť.
- Používejte přípravky péče o pleť, které obsahují kyselinu salicylovou – beta-hydroxykyselina je vhodnou složkou k uvolnění pórů a exfoliaci pleti.
Zdroj: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, womenshealthmag.com, everydayhealth.com