Akné a cyklus: Jak se zbavit nevzhledných pupínků před menstruací?

Existuje mnoho různých způsobů, jak sledovat svůj menstruační cyklus. Některým z nás ale stačí podívat se do zrcadla, abychom věděli, kde se ve svém cyklu nacházíme. Díky hormonům totiž naše pleť slouží jako kalendář. Dá se s tím něco dělat?

Jak vypadají „menstruační pupínky“?

Hormonální výkyvy ovlivňují produkci mazu, což způsobuje vznik bolestivých a citlivých pupínků, které se v mnohém liší od obvyklých „bílých nebo černých teček“.

V mnoha případech se u hormonálního akné vůbec nevytvoří typická „hlavička“ pupínku. Prostě jen zanechává vaši pokožku citlivou na dotek.

Kde a kdy se menstruační pupínky mohou objevit?

Hormonální pupínky se nejčastěji objevují v dolní třetině obličeje, tedy na bradě a v oblasti čelistí. Vzniknout ale mohou i na tvářích, krku a kolem úst, stejně jako na ramenou a zádech.

Menstruační cyklus většiny žen je velmi individuální a často se mění i měsíc od měsíce. Z tohoto důvodu se tak nelze přesně říci, kdy menstruační akné začíná a jak dlouho trvá.

Co způsobuje hormonální akné?

V průběhu menstruačního cyklu dochází ke kolísání hormonů, což může vést ke změnám, jako je zvýšená produkce kožního mazu, který se nachází v pokožce. Toto zvýšení mazu přispívá k tvorbě akné.

Mnoho žen zažívá vzplanutí akné jako jeden z příznaků premenstruačního syndromu (PMS). V období před menstruací je hladina estrogenu nejnižší a hladina progesteronu stoupá. Progesteron zvyšuje produkci kožního mazu. Stojí za zmínku, že s hormonálním akné se lze setkat také během těhotenství nebo menopauzy.

Mladá dívka s hormonálním akné.
zdroj: pexels.com

Jak snížit riziko vzniku pupínků před menstruací?

Ačkoli tomuto problému nelze zcela zabránit, můžete udělat něco, co sníží riziko vzniku. Co se obecně doporučuje?

  • Snižte úroveň stresu – to se sice snáze řekne, než udělá, ale je to pravda. Když jsme pod velkým stresem, naše hormonální rovnováha a imunitní systém jsou narušeny, což vytváří příznivější podmínky pro pupínky. Stres ze svého života úplně odstranit nemůžete, ale osvojení některých mechanismů zvládání stresu by mohlo pomoci udržet vaši pleť čistší.

  • Dopřejte si dostatek spánku studie zjistila, že existuje souvislost mezi kvalitou spánku a závažností akné. To dává smysl, protože hladina kortizolu stoupá, když jsme vyčerpaní, což rozhodí naše ostatní hormony.

  • Jezte vyváženou stravu – trochu nadneseně se dá říct, že „jste to, co jíte“. Pokud chcete zlepšit stav svého akné, je pro vhodné jíst převážně rostlinnou stravu, omezit cukr, zpracované potraviny a alkohol. Můžete do svého jídelníčku zařadit také potraviny, které bojují proti zánětům a oxidačnímu stresu.

  • Používejte nekomedogenní produkty – je to sice fráze, ale toto šestislabičné přídavné jméno může mít pro vaši pleť velký význam. Nekomedogenní make-up a další přípravky pro péči o pleť jsou speciálně navrženy tak, aby neucpávaly póry.

  • Zvažte perorální antikoncepci nebo retinoidy – v případě, že trpíte silnější formou hormonálního akné, mohou vám účinně pomoci.

Jak se zbavit menstruačního akné?

Prevence je skvělá, ale co byste měli dělat, pokud jste „uprostřed“ akné?

  • Teplé a studené obklady – teplé obklady mohou pomoci zmírnit tlak tím, že vytáhnou hnis, zatímco studené obklady mohou zmírnit bolest a zánět.

  • Používejte přípravek s benzoylperoxidem – benzoylperoxid ničí bakterie a snižuje produkci kožního mazu. Pokud máte citlivou pokožku, použijte nižší koncentraci, abyste předešli podráždění.

  • Používejte jemný čisticí prostředek, vyhněte se drhnutí – poslední věc, kterou chcete udělat, je ještě více podráždit již tak podrážděnou pleť.

  • Používejte přípravky péče o pleť, které obsahují kyselinu salicylovou – beta-hydroxykyselina je vhodnou složkou k uvolnění pórů a exfoliaci pleti.

Zdroj: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, womenshealthmag.com, everydayhealth.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu