V určitém okamžiku si projde většina dětí fází vybíravosti v jídle. Nechtějí zkoušet nové věci, odmítají jídla, která kdysi milovaly, a obecně přivádějí rodiče k šílenství pokaždé, když ohrnují nos nad tím, co jim bylo položeno na talíř. Je to normální a obvykle to netrvá příliš dlouho. Většina dětí z vybíravé fáze vyroste kolem šestého roku života. Kromě případů, kdy se tak nestane.
Co je restriktivní porucha příjmu potravy
Restriktivní poruchy příjmu potravy (ARFID) je poměrně novou diagnózou poruchy příjmu potravy. Tento stav byl poprvé zařazen do vydání Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch Americké psychiatrické asociace v roce 2013. Tato diagnóza se používá v případě, že člověk trpí poruchou příjmu potravy, která způsobuje, že nedostává všechny živiny, které jeho tělo potřebuje, neboť osoba konzumuje pouze určitou škálu jídel. Nejčastěji se vyskytuje u dětí a dospívajících.
ARFID není stejná jako jiné poruchy příjmu potravy, například mentální anorexie nebo bulimie. Odmítání potravy v tomto případě neplyne z obavy o váhu nebo vzhled. Tyto osoby naopak často omezují příjem určité potravy na základě smyslové citlivosti, nechtějí například konzumovat potraviny určitých barev, vadí jim určitá vůně, nebo strachu z negativních zážitků, jako je dušení, a tak preferují pouze tekutou a kašovitou stravu.
Rozdíl mezi vybíravostí v jídle a ARFID
Když stravovací chování dítěte přeroste v celkový nezájem o jídlo a začne ovlivňovat jeho růst a vývoj, nelze již hovořit o pouhé vybíravosti. Děti s restriktivní poruchou příjmu potravy totiž nejedí dostatek kalorií, což se projeví i tím, že přestanou přibývat na váze i růst.
Kromě toho je stravování spojeno s psychickými problémy. Děti zažívají ve spojitosti s jídlem spoustu stresu a úzkosti. Nechtějí jít ke kamarádovi na oslavu narozenin či jet na školu v přírodě, protože se obávají, že nebudou mít co jíst. Porucha postupně začne narušovat jejich schopnost společenského fungování.
Dalším klasickým příznakem je, že strava je velmi omezená. V jejich jídelníčku je často pouze okolo dvaceti potravin, někdy i méně. Je to velmi opakující se strava, při níž se projevuje neochota a strach zkoušet cokoli nového. Mnoho rodin mylně přesvědčuje samo sebe, že jejich dítě je prostě takové, že bylo vždycky vybíravé. Jednou z věcí, kterou však postupem času pozorují, je další vyřazování potravin z jídelníčku. Takže zatímco na začátku mohlo dítě jíst dvacet druhů potravin, postupně se z tohoto počtu může stát deset potravin.
Na co si dát pozor aneb nenápadné příznaky AFRID
Restriktivní porucha příjmu potravy má podle odborníků několik souvisejících varovných příznaků, které mohou pozorní rodiče zachytit. Patří mezi ně například:
- omezování druhů nebo množství jídla
- konzumace pouze potravin s určitou strukturou
- pocit nevolnosti nebo plnosti v době jídla
- bolesti břicha, zažívací potíže, například zácpa
- dramatický úbytek hmotnosti
- změny v oblékání
- pocity chladu
- celková slabost a nedostatek energie
- oslabený imunitní systém
- suchá kůže, řídnutí vlasů, lámavé nehty
Zdroj: jahonline.org, healthline.com, nationaleatingdisorders.org