Pro nezasvěcené může být rozdíl mezi vegetariány a vegany ne úplně zřejmý. Jistě, ani vegetariáni, ani vegani nejedí maso, ale co třeba jogurt, sušenky či pizza bez salámu i sýru? A jak se vyznat ve všech možných typech vegetariánství? Zdá se to složité, ale ve skutečnosti lze rozdíl snadno pochopit. Jaký tedy je?
Vegani nejsou vegetariáni
Hlavní rozdíl v jídelníčku příznivců toho či onoho způsobu stravování je následující. Vegani nejedí žádné živočišné produkty, tedy ani produkty, které ze zvířat pocházejí. Jsou to například mléčné výrobky či vejce. Oproti tomu vegetariáni sice nejí maso, ale ostatní živočišné produkty jsou povoleny. Volba vegetariánského či veganského jídelníčku vychází především ze zdravotních důvodů, náboženských omezení nebo morálních obav o poškozujících životních podmínkách chovných zvířat.
Vegetarián specialista
Variant na způsob bezmasého způsobu stravování existuje celá řada:
- Nejběžnějším typem jsou takzvaní „lacto-ovo“ vegetariáni, kteří, jak název napovídá, mléčné výrobky a vejce jedí, ale vyhýbají se masu, drůbeži i mořským plodům.
- „Lacto“ vegetariáni, opět jak napovídá název, jedí mléčné výrobky, ale vejce, maso, drůbež a mořské plody jsou zapovězeny.
- Naopak „ovo“ vegetariáni mohou jíst vejce, ale vyhýbají se masu, drůbeži, mořským plodům i mléčným výrobkům.
Pescatariáni
Pescatariáni, neboli „pesco“ vegetariáni jsou samostatnou odloučenou skupinou, protože technicky vzato nesplňují společnou definici pro vegetariána. Lidé, kteří zvolili tento typ stravy, využívají jakési polo vegetariánské verze, kdy sice také nejedí maso a drůbež, ale ryby a dary moře jíst mohou.
Praví vegani
Vegani, kteří si tuto stravu zvolili z morálních důvodů, bývají pravými aktivisty v boji za lepší životní podmínky zvířat. Mnozí se vyhýbají též nošení oděvů a doplňků z kůže a semiše, jelikož jsou vyrobeny ze zvířecích kůží. Často se vyhýbají i jakýmkoli látkám, které byly vyrobeny z vedlejších produktů živočišného původu, což je například bavlna a vlna. Podle veganů jsou při procesu získávání surovin pro výrobu materiálů použitá zvířata poškozována.
Další a další omezení
Vegani, ale též vegetariáni, vyhledávají kosmetiku a drogistické výrobky, které nebyly testovány na zvířatech a ani jinak se výroba zvířat nedotkla. Většina z nás, kdo nezastáváme uvedené typy stravování, si ani neuvědomuje, kolik produktů ve skutečnosti obsahuje alespoň minimální množství živočišných produktů.
Zapovězený je třeba i nízkotučný jogurt nebo bonbony, protože často obsahují želatinu, která se vyrábí ze zvířecích částí, navíc dokonce některé pomerančové šťávy jsou obohaceny omega-3 kyselinami pocházejícími z ryb. Problém nastává při stravování se v restauraci, mnoho polévek a omáček, které neobsahují maso, obsahují hovězí nebo kuřecí vývar. Tortilly často obsahují sádlo a i ta „správná“ jídla, pokud jsou smažená, mohou být smažená na zvířecím tuku.
Přesto není vůbec špatné některý z výše uvedených jídelníčků na pár dní vyzkoušet. Koneckonců, proč ne? Můžete se seznámit s chutí veganské uzené šunky, sýrového ovsa s rajčaty nebo hamburgeru z černých fazolí. Některé veganské dobroty si oblíbili i jedlíci masa. Jen dejte pozor na potřebný přísun vitaminů a důležitých živin!