Ebola je jedním z nejsmrtelnějších virů na světě. Jaká je historie této nebezpečné nemoci?

Virus eboly je jedním z nejzákeřnějších. Způsobuje onemocnění, které v 55 % případů končí úmrtím pacienta. Virus se přenáší na lidi z divokých zvířat a šíří se prostřednictvím přenosu z člověka na člověka. První zdokumentované ohnisko viru ebola se objevilo v roce 1976 v Konžské demokratické republice a všechna následná ohniska byla v Africe.

Epidemie

K vůbec největšímu propuknutí epidemie eboly došlo v západní Africe mezi březnem 2014 a červnem 2016. Epidemie se týkala především Guineje, Libérie a Sierry Leone. Nejnovější ohnisko eboly je v Konžské demokratické republice od srpna 2018. Existuje 6 druhů viru ebola, z nichž 4 způsobují onemocnění u lidí.

Ebola viry

Restonový ebolavirus (RESTV) způsobil vážné onemocnění u primátů, ale nikoli u lidí. RESTV byl poprvé detekován v říjnu 1989 v Restonu ve Virginii (USA) v kolonii opic dovezených z Filipín a způsobil epidemii. Několik výzkumných pracovníků se během této doby virem nakazilo, ale neonemocněli. Ebolavirus bombali byl objeven u netopýrů v Sierra Leone v roce 2018. Dosud není známo, zda je tento druh viru pro člověka patogenní.

Příznaky nemoci

Mezi příznaky eboly patří především vysoká horečka, krvácení a poškození centrálního nervového systému. Úmrtnost může dosáhnout až 90 %, ale v současné době se lékařům daří udržet počet úmrtí na 55 % případů. Inkubační doba je 2 až 21 dní. Dosud neexistuje prokázaná vakcína ani léky, které by pomohly při léčbě nemoci. Ke zotavení pacientů může účinkovat pouze podpůrná péče, jako je například rehydratace při průjmu a zvracení.

Nebezpečí?

V listopadu 2014 Evropský úřad pro bezpečnost potravin (anglicky Education and Skills Funding Agency – EFSA) poskytla vědecké poradenství o riziku přenosu viru ebola během manipulace, přípravy a spotřeby kravského masa nelegálně dovezeného do Evropy ze západní a střední Afriky. Prosinec 2014 byl dobou, kdy se začala experty z EFSA a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí hodnotit rizika přenosu viru Ebola na lidi v Evropě.

Výzkumní pracovníci hodnotí další rizika

V březnu 2015 odborníci EFSA doplňují své vědecké výzkumy ohledně konzumace hovězího masa a syrových potravin (rostlin, ovoce a zeleniny), které byly legálně dovezeny do Evropské unie z afrických zemí. Žádné z výše uvedených rizik pro přenos v rámci Evropy se nepotvrdilo na 100 %. Během června 2015 se EFSA ve spolupráci s členy z evropských a mezinárodních organizací plně orientují na faktory, které zvyšují riziko přenosu eboly ze zvířat na lidi v západní Africe.

Nebojte se domácích zvířat!

Pravděpodobnost, že onemocní domácí zvíře, jako je pes nebo kočka, kteří jsou vystaveni viru ebola při kontaktu s infikovanými osobami v Evropě, je velmi nízká i proto, že postižené osoby jsou obvykle velmi rychle izolovány. Jde o jeden ze závěrů hodnocení provedeného odborníky z EFSA, Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a členských států ohledně rizika, že domácí zvířata přenášejí virus ebola na lidi v Evropě.

Současné vypuknutí virové choroby v západní Africe je vážným problémem. Evropská komise úzce spolupracuje s členskými státy EU v rámci Výboru pro zdravotní bezpečnost, aby informovala o nejnovějším vývoji a koordinovala přístupy k prevenci a léčbě onemocnění.

Naštěstí v Evropské unii vypuknutí epidemie této nemoci zatím nehrozí!

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | Kde se objevilo první ohnisko tohoto viru?

Kde se objevilo první ohnisko tohoto viru?

zavřít reklamu