Alergie je nepříjemná věc. V létě se nemůžete pořádně projít venku nebo si pořídit domácího mazlíčka. Vyhýbat se látkám, na které jste alergičtí, není vždy snadné a praktické, někdy to dokonce ani není možné. Jaké jsou nejčastější alergie, co je způsobuje a jak proti nim bojovat?
Domácí mazlíčci
Alergie na psy či kočky není alergií na domácí mazlíčky, ale na kousky jejich mrtvé kůže, sliny a moč. Pokud nechcete domácí zvíře z bytu odstranit, můžete zkusit následující tipy. Udržujte mazlíčky co nejvíce venku nebo omezte jejich pobyt na konkrétní část domu, nejlépe na oblast bez koberců. Kartáčujte zvířátka alespoň jednou týdně, často perte veškeré povlečení a bytový textil. Pomoci může také vzduchový filtr v místnostech, kde trávíte většinu času a zvýšené větrání.
Spory plísní
Drobné částice uvolňované plísněmi u některých lidí vyvolávají alergickou reakci. Tomu můžete zabránit tím, že budete udržovat domov v suchu a dobře větraný. Pomůže odstranění všech pokojových rostlin. Vyprané oblečení nesušte uvnitř, a hlavně ho neukládejte do vlhkých skříní. Je zkrátka potřeba se v první řadě vypořádat s jakoukoli vlhkostí v bytě či domě a vyhýbat se vlhkým budovám, lesům a shnilým listům.
Alergie na jídlo
Podle zákona musí výrobci potravin jasně označit všechna jídla obsahující látky, které mohou způsobit alergické reakce. Pečlivou kontrolou seznamu přísad na etiketě byste se měli vyhnout nebezpečí. To ale hrozí při jídle v restauraci, určitě se nespoléhejte pouze na popis menu (mnoho omáček nebo dresinků může obsahovat alergeny) a vyhýbejte se místům, kde je šance, že by různé druhy potravin mohly přijít do vzájemného kontaktu, jako jsou bufety, cukrárny a podobně.
Senná rýma
Alergie na pyl známá jako senná rýma vypukne tehdy, když stromy a trávy uvolňují pyl do vzduchu. Různé rostliny opylují v jiných ročních obdobích, takže měsíce, kdy dostanete sennou rýmu, závisejí na tom, na jaký druh pylu jste alergičtí. Abyste udrželi sennou rýmu pod kontrolou, vyhněte se sušení oblečení a povlečení venku, noste ochranné brýle, nechte dveře a okna co nejčastěji zavřená, a když jste venku, vyhýbejte se travnatým plochám, jako jsou parky a pole.
Kousnutí hmyzem a bodnutí
Pokud jste někdy zažili alergickou reakci na kousnutí nebo bodnutí hmyzem, je potřeba přijmout patřičná opatření. Jestliže jste venku, zejména v létě, zakryjte si exponovanou pokožku, vždy noste obuv, používejte repelent proti hmyzu a vyhněte se nošení silných parfémů nebo vůní, protože ty mohou hmyz přitahovat.
Máte-li rozvinutou alergii a hrozí-li závažná alergická reakce (anafylaxe), ujistěte se, že máte vždy po ruce 2 injekce adrenalinu. Je také dobré nosit náramek nebo oznámení o alergii v peněžence či u osobních dokladů, abyste mohli v případě potřeby na svou alergii upozornit ostatní. Zvažte také sdělení o svém stavu učitelům, kolegům a přátelům, kteří vám mohou v naléhavé situaci podat injekci adrenalinu a zavolat záchrannou službu!