Včera jsme si nastínili pár hlavních příznaků syndromu přetrénování. To ale rozhodně není všechno! Na co dalšího bychom si měli dát pozor?
Bolest svalů
Většina sportovců a lidí, kteří milují cvičení označují bolesti svalů právě za běžnou součást tréninku. I tady je třeba rozlišit správnou bolest a bolest, která vede k syndromu přetížení. Nikdo po vás přeci nechce zázraky.
Slabá imunita
Snížená imunita se během syndromu přetrénování projeví například slabým nachlazením, rýmou, bolestí hlavy nebo infekcí. Proto příznaky nepřehlížejte, ať si z obyčejné rýmy nepřivodíte závažnější onemocnění.
Výkyvy nálad
Říká se, že při cvičení se vyplavují tzv. hormony štěstí, které na člověka přenesou dobrou náladu a optimismus. Jenže proč jste čím dál více podrážděnější, ba dokonce agresivnější? Za tím stojí právě uvedené hormony, které se přestanou při syndromu přetrénování tvořit.
Ztráta nadšení a motivace
Mezi poslední počáteční příznaky tohoto syndromu patří i to, že najednou pociťujete vůči fitku a cvičení odpor, pomalu ztrácíte motivaci a nadšení, na kterém jste tak dlouho pracovali.
Jak tomuto syndromu předejít?
Jakmile se pustíte do cvičení, začněte zvolna a zapomeňte na nerozumné zvyšování tréninkové intenzity, svému tělu dopřejte správnou regeneraci. Nezapomeňte ani na správný a vyvážený jídelníček, který zahrnuje všechny potřebné živiny.
Jakmile začnete pociťovat nudu a únavu, zvolněte, někdy je dobré i změnit prostředí, vyměňte fitko za přírodu, posilovací stroje za kolo nebo inline brusle. Na sport se neupínejte tak, jako by to bylo to jediné, co v životě máte, zkuste zapomenout na počítání kalorií a začněte si pohyb více užívat.
Všechno, co děláte, dělejte s rozumem. Každé tělo je jiné a každé také potřebuje ke splnění cílů člověka něco jiného. Proto se nenechávejte ovlivnit davovým šílenstvím a řiďte se starým dobrým pořekadlem „někdy je lepší méně než více“.