Zajímali jste se někdy, jak funguje mozek? Jaké jsou vztahy mezi ním, tělem a vším, co se kolem nás děje? Každý z nás chce žít aktivní život tak dlouho, jak to jen půjde. To ale závisí především na zdraví mozku. Samozřejmě, se svými geny člověk nic neudělá, ale s fyziologickými, sociálními a environmentálními faktory už pracovat lze.
Začněte s jídlem
Udělejte si průzkum potravin, kterými si běžně živíte. Vyřaďte to, co mozkovým buňkám moc neprospívá a tyto potraviny nahraďte těmi, které jsou pro mozek ideální – zejména borůvky, zelenina – hlavně ta listová, ořechy, semínka, ryby, olivový olej apod.
Zdravý mozek vytváří prostředí bez deprese a úzkostí
Stres je velkým nepřítelem mozku, protože zmenšuje mozková paměťová centra a stresový hormon kortizol dočasně narušuje paměť. Chcete-li svou náladu a paměť zlepšit, začněte relaxovat – například formou meditace. Najděte si místo a čas jen pro sebe, odpočívejte nebo naopak, dělejte něco příjemného, co ve vás vyvolá vášeň a nadšení.
Pro udržení zdravého mozku je prospěšné i 20 minut denně svěží chůze
Fyzická aktivita je jednou z nejlepších věcí, kterou pro svůj mozek můžete udělat – a nejen pro něj, ale také pro celé vaše tělo. Během cvičení dochází ke stimulaci mozku, respektive k uvolnění molekul, které jsou nezbytné pro obnovu mozkových buněk.
Nevyhýbejte se konverzaci
Víte, že i smysluplné konverzace s jinými lidmi náš mozek stimulují? Podle studie zveřejněné v časopisu American Journal of Public Health správné konverzace napomáhají chránit mozek před demencí a Alzheimerovou chorobou.
Nezanedbávejte odpočinek
Jistě jste si všimli, že pokud se dobře nevyspíte, vaše nálada je podrážděná a snadněji podlehnete stresu. Spánek je regenerační cyklus, který mozek potřebuje k tomu, abyste byli produktivnější – jak psychicky, tak fyzicky. Kromě dobrého a kvalitního nočního spánku si udělejte čas na „bdělý odpočinek“ – kdy se jen posadíte, zavřete oči a necháte své myšlenky kolovat tu a tam.
Nikdy není ani brzy, ani pozdě začít zdravěji žít. Vaše každodenní návyky mají velký vliv na to, jak dlouho a jak dobře budete žít.