Kožní léze a vyrážky jsou často příznaky alergií nebo nějakého podráždění, ale občas se vyskytne případ, kdy signalizují vážné zdravotní problémy. Přesně tak tomu bylo i v případě 73leté ženy, které lékaři podali šokující diagnózu.
Žena lékaře překvapila unikátností vyrážky
U ženy se vyskytla kožní vyrážka po celých jejich zádech, hýždích a stehnech. Celých 11 měsíců trvalo, než se se svědícím kožním úkazem odhodlala navštívit odborného lékaře. Vyrážky lékaři popisovali jako svědivé a prstencové skvrny s tmavými kruhy uprostřed, které spíše připomínaly topografickou mapu.
Léky nezabíraly, a dokonce se objevily nové symptomy
Pacientka byla zpočátku léčena prednisonem a antihistaminiky, ale její vyrážka zůstala beze změny. Dokonce se během následujících čtyř měsíců zhoršila, kdy se na kůži objevily červené a šupinaté boláky. Během této doby si také žena začala stěžovat na bolest břicha, zvracení a průjem.
Diagnózou byla rakovina konečníku
Lékaři ženě provedli hned několik testů a vyšetření, aby přišli na příčinu jejího stavu. Až po kolonoskopii zjistili, že žena má rakovinu konečníku fáze 2A. Ukázalo se, že vyrážka byla něco jako erythema gyratum repens – vzácná paraneoplastická vyrážka obvykle spojená s rakovinou prsu, plic nebo jícnu. Tento typ vyrážky je přirovnáván ke vzhledu dřeva nebo mramoru.
Nepřehlédněte: Muž si všiml podivných lézí na kůži, byla to rakovina.
Zajímavostí je, že se vyrážka nejčastěji vyskytuje u Kavkazanů a byla diagnostikována dvakrát častěji u mužů než u žen. Její nejčastější výskyt je u osob po sedmdesátém roku života a je jakousi několika měsíční předzvěstí rakoviny.
Jakmile si lékaři uvědomili, co se s pacientkou děje, okamžitě začali s léčbou pomocí chemoterapie a ozařování. Tři měsíce po určení diagnózy a zavedení léčby vyrážka významně vybledla a o osm měsíců později její rakovina zmizela.
zdroj: NEJM Group
Rakovina konečníku
Rakovina uvnitř konečníku (rakovina konečníku) a rakovina uvnitř tlustého střeva (rakovina tlustého střeva) se často označují pod společným názvem jako „kolorektální rakovina“. I když jsou tyto dva typy rakoviny podobné, jejich léčba je zcela odlišná.
Příznaky
- Průjem, zácpa nebo častější pohyby střev,
- tmavá nebo červená krev ve stolici,
- hlen ve stolici,
- velmi úzká stolice,
- bolest břicha,
- bolestivé pohyby střev,
- anémie z nedostatku železa,
- pocit neúplného vyprázdnění,
- nevysvětlitelné hubnutí,
- slabost nebo únava.
Příčiny
K rakovině konečníku zpravidla dochází tehdy, jakmile se u zdravých buněk v konečníku objeví chyby v jejich DNA. Zdravé buňky rostou a dělí se uspořádaným způsobem, aby tělo fungovalo normálně. Ale když je DNA buňka poškozena, stane se rakovinovou a nadále se dělí. Jak se buňky hromadí, vytvářejí nádor. Časem mohou rakovinné buňky růst a napadat nebo ničit normální tkáň v okolí. Dokonce se rakovinné buňky mohou přemístit i do jiných částí těla.
Je důležité podstupovat pravidelně vyšetření, které napoví, zda se rakovina v těle projevuje či nikoliv.