Zdržujete se jakýchkoliv návštěv, protože byste se museli vyzout? Je jasné, že zápach nohou není příjemný, ale pokud se o ně začnete více starat, můžete se ho zbavit. V článku vám prozradíme, proč zápach vůbec vzniká a jak mu můžete předejít. Pojďme na to.
Co skrývá pojem bromodóza?
Páchnoucí nohy neboli bromodóza je velmi běžný zdravotní stav, který trápí mnohé z nás. Tento stav způsobuje nahromadění potu, čímž se na kůži začnou vytvářet bakterie. Právě ty jsou příčinou nepříjemného zápachu. Také různé infekce, například tzv. atletická noha často vede k bromodóze.
Klíčem k uzdravení je hygiena
K mytí nohou používejte jemné mýdlo a kartáček na čištění nohou, a to nejméně jednou denně – ideálně ráno a večer. Po důkladném umytí je důležité nohy zcela osušit. Zaměřte se hlavně na prostor mezi prsty, kde se bakterie množí nejvíce. Jednou za čas svým nohám dopřejte i octovou lázeň.
Pozor na dlouhé a špinavé nehty
Je také důležité svou pozornost věnovat nehtům, které by měly být krátké a čisté – právě tady vám při mytí pomůže kartáček.
Pořiďte si kvalitní pemzu
Abyste se bromodózy zbavili, je zapotřebí také pravidelně odstraňovat ztvrdlou a mrtvou kůži na nohou pomocí pemzy nebo speciálního pilníku. Jakmile totiž tyto staré nánosy kůže zvlhnou, stane se tak vaše noha rájem pro bakterie.
Často měňte ponožky
Alespoň jednou za den si vyměňte ponožky, zvláště tehdy, když celý den trávíte v uzavřené obuvi nebo jste přišli z fitness centra. Nohy se lehce zapotí, což vytváří opět vhodné prostředí pro bakterie.
Obuv musí pořádně vyschnout
Jak jsme již zmiňovali v předchozím bodě, po celém dnu se nohy v botě zapotí a bota navlhne. Proto je potřeba, aby boty pořádně vyschly. Střídejte ob jeden den dva páry bot, tak vždy stačí obuv řádně vyschnout.
Volte vhodný materiál
Dejte ruce pryč od ponožek, které jsou vyrobeny z umělého materiálu. Volte spíše takový, který absorbuje vlhkost – jedná se o materiál z přírodních vláken (bavlna, bambus).
Čichání ke špinavým ponožkám se mu vymstilo, skončil v nemocnici s infekcí plic.
Nohy zbytečně netrapte
Ačkoliv jsou tenisky velmi pohodlné, v teplém počasí noste spíše otevřenou obuv, jako jsou sandály, pantofle, žabky. I doma se snažte chodit co nejvíce naboso – cílem je mít nohy neustále suché.
Pomohou i produkty z lékárny či drogerie
Jednou denně na nohy naneste antifungální sprej na nohy nebo medikovaný prášek na nohy (různé zásypy). Na trhu také existují léčivé antibakteriální vložky.
Přestože je bromodóza běžný stav, mnohým se kvůli ní rapidně sníží sebevědomí. Ovšem dobrou zprávou je, že se dá léčit. Stačí, aby se správná péče o nohy stala součástí vaší hygienické rutiny.