Každý rodič těžce nese, když jeho dítě onemocní. Bohužel, malá holčička „Kinni“, celým jménem McKenna Shea Xydias, svůj život nezačala moc šťastně. Lékaři u ní objevili rakovinu vaječníků. Po náročné léčbě se však holčička zcela uzdravila.
Diagnóza překvapila nejenom rodiče, ale také samotné lékaře
Kinni bojovala s velmi vzácnou rakovinou vaječníků zvanou tumor zárodečných buněk. Její rodiče byli šokováni, když se dozvěděli o diagnóze. Otec holčičky prohlásil, že ví, že se u žen rakovina tohoto typu může objevit, ale nenapadlo ho, že může postihnout i batole.
Matka si stála za svým, udělala dobře
Rodiče svou malou holčičku odvezli do nemocnice poté, co dostala horečku a nafouklo se jí bříško. Lékaři rodinu ujistili, že Kinni trpí plynatostí. Její matce se to však nezdálo a naléhala na lékaře, aby provedli testy. Výsledky ukázaly, že dívenka má na pravém vaječníku 14centimetrový nádor, který obklopovaly další rakovinné nádory poblíž jater a břišní dutiny.
Holčičku čekala léčba, kterou zvládla
Lékař rodině vysvětlil, že zrovna nádory zárodečných buněk jsou nejčastější rakovinou pohlavních orgánů dětí. Jsou to nádory, které začínají v buňkách, co byly na počátku vývoje zakrnělé, ale později by se měly stát normální součástí reprodukčních orgánů dítěte. Jsou vzácné a existuje několik typů, ale všechny jsou léčeny stejným způsobem. Obvykle se postižený nevyhne chirurgickému zákroku a chemoterapii.
Kinni podstoupila operaci, při které jí lékaři dokázali odstranit 90 % největšího tumoru a dalších rakovinných buněk, ale museli při tom odstranit i jeden vaječník a část tenkého střeva. Holčičku také čekala chemoterapie. Její příběh dopadl dobře, Kinni se naprosto uzdravila a nyní prožívá plnohodnotné dětství.
zdroj: Facebook/Fight With Kenni
Nádory zárodečných buněk
Nádory zárodečných buněk jsou výrůstky, které se vytvářejí z reprodukčních buněk. Mohou být rakovinné, nebo nerakovinné. Většina nádorů zárodečných buněk, které jsou rakovinné, se vyskytují v podobě rakoviny varlat nebo vaječníků. Některé z nich se však vyskytují i v jiných částech těla, jako je břicho, mozek a hrudník, ačkoli není jasné proč. Ty, které se vyskytují na jiných místech než jsou varlata a vaječníky (nádory extragonadálních zárodečných buněk), jsou velmi vzácné.
Příznaky:
Nejčastějším příznakem této nemoci je hmatná nebo viditelná nádorová masa doprovázená vysokými teplotami, nevysvětlitelným úbytkem váhy, celkovou slabostí a někdy nafouklým břichem.
Nádory zárodečných buněk mají tendenci na léčbu reagovat a mnohé lze vyléčit, i když jsou diagnostikovány v pozdním stádiu.