Co je absces a jaké existují jeho typy?

Absces je bolestivé nakupení hnisu, obvykle způsobená bakteriální infekcí. Abscesy se mohou vyvíjet kdekoli v těle. My se dnes zaměříme na 2 typy abscesů: kožní abscesy – které se vyvíjejí pod kůží vnitřní abscesy – které se vyvíjejí uvnitř těla, v orgánu nebo v prostorech mezi orgány.

Příznaky abscesu

Kožní absces se často objevuje jako nafouklá, hnisavá boule pod povrchem kůže. Můžete mít také další příznaky infekce, jako je vysoká teplota a zimnice.

Je obtížnější identifikovat absces uvnitř těla, ty zahrnují:

  • bolest v postižené oblasti,
  • vysoká teplota,
  • celkově se necítíte dobře.

Kdy navštívit svého praktického lékaře

Pokud si myslíte, že byste mohli mít absces, navštivte svého praktického lékaře. Ten může vyšetřit kožní absces nebo vás poslat do nemocnice, pokud máte vnitřní absces. Existuje několik testů, které pomáhají diagnostikovat absces, v závislosti na tom, kde se nachází.

Příčiny abscesů

Většina abscesů je způsobena bakteriální infekcí. Když se ve vašem těle objeví bakterie, váš imunitní systém pošle do postižené oblasti bílé krvinky bojující proti infekci. Jak bílé krvinky napadají bakterie, některé blízké tkáně odumírají a vytvářejí otvor, který se pak zaplní hnisem a vytvoří absces. Hnis obsahuje směs mrtvé tkáně, bílých krvinek a bakterií.

Vnitřní abscesy se často vyvíjejí jako komplikace stávajícího stavu, jako je infekce jinde ve vašem těle. Pokud například praskne slepé střevo v důsledku zánětu slepého střeva, bakterie se mohou šířit uvnitř vašeho břicha a způsobit vznik abscesu.

Léčba abscesu

Malý kožní absces může přirozeně odtékat nebo se jednoduše zmenšit, vyschnout a zmizet bez jakéhokoli ošetření. Větší abscesy však může být nutno léčit antibiotiky, aby se infekce odstranila, a hnis mohl být vypuštěn. To se obvykle provádí buď vpíchnutím jehly přes kůži, nebo provedením malého řezu do kůže přes absces.

Prevence kožního abscesu

Většina kožních abscesů je způsobena bakteriemi, které se dostanou do menší rány, kořene vlasů nebo potní žlázy. Zajištění, aby byla pokožka čistá, zdravá a do značné míry bez bakterií, může pomoci snížit riziko vzniku kožních abscesů.

Riziko šíření bakterií můžete snížit:

  • pravidelné mytí rukou,
  • používání samostatných ručníků,
  • vyčištění vany před použitím,
  • nesdílejte holicí strojky ani zubní kartáčky.

Počkejte, až bude váš kožní absces plně ošetřen a zahojen, než začnete používat jakékoli společné vybavení, jako je vybavení tělocvičny, sauny nebo bazény. Nestlačujte hnis z abscesu sami, protože to může snadno šířit bakterie do dalších oblastí pokožky.

Při holení obličeje, nohou, oblasti podpaží nebo oblasti bikin buďte opatrní, aby nedošlo k poškrábání pokožky.

Může také pomoci snížit riziko vzniku kožních abscesů:

  • udržování zdravé a vyvážené stravy,
  • hubnutí, pokud máte nadváhu nebo obezitu,
  • přestat kouřit.

Je těžké zabránit vnitřním abscesům, protože jsou často komplikacemi jiných stavů.

Jiné typy abscesu

Existuje mnoho dalších typů abscesů, jako například:

  1. Anorektální absces – nahromadění hnisu uvnitř konečníku.
  2. Bartholinova cysta – nahromadění hnisu uvnitř jedné z Bartholinových žláz, které se nacházejí na každé straně otvoru pochvy.
  3. Mozkový absces – vzácné, ale potenciálně život ohrožující nahromadění hnisu uvnitř lebky.
  4. Zubní absces – nahromadění hnisu pod zubem nebo v podpůrné dásni a kostech.
  5. Peritonzilární absces – nahromadění hnisu mezi jednou z mandlí a stěnou hrdla.
  6. Pilonidální absces – nahromadění hnisu v kůži rozštěpu hýždí.
  7. Absces míchy – nahromadění hnisu kolem míchy.

Zdroje: nhs.uk, wikiskripta

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu