Uleháte do postele pravidelně ve stejný čas, spíte dlouze, ale stále se cítíte unavení? Možná jen nevhodně pracujete s fázemi, které vám spánek nabízí. Pokud jim porozumíte a naučíte se je správně využívat, vyspíte se do růžova a na nový den budete mít spoustu energie.
REM spánek
Noc plná snů není důkazem kvalitního spánku, spíše naopak. Sny se nám totiž zdají ve fázi nazývané REM. Ta je podobná více stavu bdělosti a tělo se při ní neuvolní naplno. Nedostatek hlubokého spánku vás do budoucna může pořádně omezovat. Když tělo nemá možnost se dokonale regenerovat, začnete být podráždění, nervózní, emočně labilní a i jednodušší úkony pro vás budou v životě náročnější.
NREM spánek
V první a druhé fází NREM spánku pomalu a jistě upadáme ze snění do hlubokého spánku, který je ovšem plně charakteristický až pro fázi třetí a čtvrtou. Svaly se na celém těle uvolní, tělo se regeneruje a odpočívá. Pokud se z důvodu neklidu, napětí nebo stresu do této fáze nemůžete dlouhodobě dostat, můžete v budoucnosti znamenat zdravotní obtíže.
Optimální délka spánku
Nejvhodnější dobou bývá vždy 6-8 hodin. Nezáleží tolik ale na délce, jako na jeho kvalitě. K monitoringu můžete v dnešní době použít chytrá zařízení, která prostřednictvím senzoru zaznamenají kvalitu vašeho spánku, a můžete si díky tomu udělat obrázek o vašem zdraví.
Jak dosáhnout kvalitního spánku?
Ulehávejte vždy na pohodlné místo, kde nehraje televize a neruší vás jiná zařízení. Ideální je vzdálit se na noc od veškerého záření z mobilního telefonu, Wi-Fi a dalších. Udělejte si ze spánku rituál, který se bude opakovat každý den přibližně ve stejný čas, aby si tělo zvyklo a na regeneraci bylo připravené, tak pro vás bude snazší upadnout do hlubší fáze spánku rychleji.
Hodinu před plánovaným spánkem odložte veškerá zařízení, u kterých je třeba sledovat obrazovku, pijte jen bylinkové čaje nebo vodu a nepřejídejte se. Uvidíte, že se vám bude usínat lépe.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, verywellhealth.com