I na mobilním telefonu se můžete stát závislí, pokud jej používáte každý den. Odborníci proto doporučují, abyste občas telefon odložili a používali jej pouze ve zdravých mezích. Pokud jste ale někdy pociťovali úzkost nebo paniku z myšlenky, že nemáte telefon u sebe, věřte, že v tom nejste sami. Ve skutečnosti jsou tyto pocity tak běžné, že pro to existuje dokonce i slovo – nomofobie.
Co je nomofobie?
Toto slovo se používá k popisu řady příznaků a zkušeností, které lidé pociťují, když nemají u sebe svůj mobilní telefon. Nomofobie je charakterizována příznaky, jako je úzkost, strach nebo celkové nepohodlí.
Proč lidé zažívají nomofobii?
Tato úzkost pramení ze strachu z izolace, nedostatku komunikace a pocitu, že nejste součástí sociální sítě. Je to poněkud rozporuplné, protože lidé mohou mít tyto pocity dokonce i v přítomnosti jiných lidí. Zdá se, že je to částečně důsledek toho, že klademe velký důraz na spojení s lidmi prostřednictvím dalších zařízení. Když se vzdalujete od svého telefonu, toto spojení se přerušuje, což vede k pocitu rozrušení.
Jste příliš závislí na svém telefonu?
Existuje rozdíl mezi běžným používáním telefonu, které prospívá vašemu životu – například chatováním s přáteli nebo používáním k práci – a používáním, které narušuje vaše každodenní fungování. Tento typ použití vytvoří pocity nomofobie a úzkosti. Tyto pocity mohou být problematické, pokud úzkost, kterou cítíte, začne zasahovat do práce, školy nebo vašeho každodenního fungování.
V extrémních případech mohou mít lidé záchvaty paniky nebo fyzické projevy, které začnou způsobovat zdravotní problémy. Jedním příkladem zdravotního problému, který byste mohli mít, by mohla být únava spojená s nočním probuzením kvůli kontrole telefonu. Neexistuje ale jasná čára, která by naznačovala, kdy máte problém. Pokud však nejste schopni odložit telefon na stanovený čas bez toho, byste pociťovali úzkost, možná bude potřeba obrátit se na terapeuta.
Udržujte používání telefonu ve zdravých mezích
Doporučujeme nastavit telefon tak, aby v noci ztlumil upozornění a oznámení. Nikdy není dobré se probouzet uprostřed noci a kontrolovat telefon nebo zařízení. Zadruhé, pokud se nacházíte v sociální situaci a ve společnosti ostatních, mohlo by být nejlepší telefony odložit nebo je úplně vypnout.
Zaměřte se na lidi, se kterými jste, a elektronická sociální spojení si nechejte na později. Je dobré naplánovat si také přestávky od věcí, jako jsou aplikace sociálních médií na vašem telefonu. Nastavte si třeba pravidlo, že sociální sítě budete kontrolovat ráno, a potom až po večeři.
Všechna oznámení tam pořád budou, nemusíte se bát.
Zdroje: healthline.com