Evoluce bohužel není tak rychlá, aby se stíhala přizpůsobit modernímu životu současného člověka. Denně trávíme spoustu hodin sezením v práci nebo v domácnosti, nosíme těžké tašky, méně sportujeme, a to vše má vliv na zdraví našich zad. Kvůli tomu se častěji objevují bolesti a různé komplikace. Pokud nezdravé návyky odstraníte, bolestí se nadobro zbavíte.
Posilněte své tělo
Než začnete s cvičením a zdravým životním stylem, musíte svému tělu dát dobrý základ. Konzumujte častěji potraviny bohaté na vitamín D a vápník, abyste maximálně posílili své kosti. Většinou tyto látky najdete v mléčných produktech, a díky tomu bude vaše kostra pevná a schopná se aktivně věnovat i náročnějšímu tréninku.
Věnujte pozornost zdravému postoji
Hýždě vtáhnete mírně dovnitř, hlavu vytáhněte výše a ramena naopak položte níže. Při opření o zeď byste v takové pozici měli cítit skoro celá záda na stěně. V takovém postoji byste měli trávit co nejvíce času. Záda zatěžujte ideálně batohem, jelikož se váha rozloží na obě ramena. Taška, kabelka nebo ledvinka, kterou nosíte stále na jedné straně, vám může způsobit pokřivení páteře a s tím spojenou bolest zad.
Nezapomínejte při cvičení na rozcvičku
Posilovna sice buduje krásná těla, ale bez pořádné rozcvičky oslabujete své vnitřní svalstvo. Kromě zvedání těžkých vah věnujte pozornost také gymnastickým cviků, kdy budete pracovat jen s váhou vlastního těla. Díky tomu zpevníte veškeré svalstvo, posílíte záda a nebudete trpět bolestmi. Veškeré cviky také konzultujte s odborníkem, který vám poradí, zdali je cvičíte správně. Nevhodná technika vám může způsobit více zdravotních obtíží než užitku.
Usínejte v komfortním prostředí
Na matraci, posteli, roštu a polštáři se nevyplatí šetřit. Před koupí takového vybavení zvažte svou výšku, váhu a zvolte kvalitní materiál, na kterém se nevytvoří proleženiny a vaše páteř nebude trpět. Také hlava by měla být podložená maximálně pod krk, jakmile se polštář podkládá až pod lopatky, můžete ráno cítit nepříjemný tlak na vrchní části zad.
Zdroj: Healthline.com