Zánět močového měchýře, odborně nazývaný cystitida, patří k častým a poměrně bolestivým zdravotním problémům. Více jím trpí ženy, neboť anatomická struktura jejich vylučovací soustavy vzniku zánětu napomáhá více než u mužů. Průzkumy ukazují, že alespoň jednou za život zánětem močových cest onemocní více než polovina žen.
Příčiny vzniku
Obecně platí, že zánět močového měchýře vznikne v případě, že se bakterie, které žijí v našich střevech, dostanou z konečníku nejprve do močové trubice a z ní pak až do měchýře. Typickou bakterií, která zánět vyvolává, je bakterie E.coli. Kromě toho vzniku zánětu napomáhají i další faktory. Často se hovoří o nedostatečné hygieně po použití toalety či v době menstruace, dále o určitých sexuálních praktikách či nedostatečném pitném režimu. Výjimečně může zánět močového měchýře způsobit i prochladnutí v oblasti močových cest.
Nepříjemné příznaky a projevy
Časté chození na toaletu či nucení k močení, bolest v podbřišku, pálení a bolest při močení, případně rovněž krev v moči či zvýšená teplota, to vše patří k typickým příznakům zánětu močového měchýře. Změny se týkají i vizuální stránky moči, která bývá jakoby zakalená. To, zda se skutečně jedná o zánět močového měchýře, potvrdí laboratorní rozbor moči.
Léčba pomocí antibiotik
Silná bolest doprovázející zánět močového měchýře bývá důvodem k návštěvě lékaře. Ten vám většinou předepíše léčbu pomocí antibiotik. Bohužel ale antibiotika nezahubí jen škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné. Z tohoto důvodu je tak vhodné tuto léčku kombinovat s probiotiky. K léčbě přispívá i zvýšený příjem tekutin, omezení sladkostí a pobyt v teple.
Léčba pomocí přírody
Nejrůznější odborné studie potvrzují, že k léčbě zánětu močového měchýře pomáhá rovněž přirozeně se vyskytující sacharid s názvem D-manosa. Ten zabraňuje bakteriím v zachycení se na stěnu měchýře, kde následně způsobují zánět. Masosa se vyskytuje v některých druzích ovoce, jako jsou borůvky, jablka, hrušky či broskve. Kromě ovoce přináší úlevu od zánětu močového měchýře také určité byliny. Urologické čaje nejčastěji obsahují směs medvědice, jitrocele, řebříčku, zlatobýlu a heřmánku.
Proč pít brusinkový džus příliš nepomáhá?
S manosou souvisí i často uváděná rada, že v případě zánětu vám pomůže pití brusinkového džusu. Na jednu stranu je pravda, že brusinky patří mezi plody, které manosu obsahují, nicméně její obsah je tak nízký, že byste museli vypít obrovské množství džusu. Mnohem účinnější je manosu konzumovat ve formě pilulky zakoupené v lékárně.
Léčba magnetoterapií
Pokud vás trápí komplikované záněty močového měchýře opakovaně, můžete k léčbě využít i pulzní terapii neboli elektromagnetické pulzy. Ty pronikají cíleně přímo do postižené oblasti přes stěnu břicha i oblečení.
Zdroj: medicalnewstoday.com