Pokud se trochu zajímáte o pohyb, tato otázka vás již jistě napadla. Je lepší běžet nebo jít svižnějším tempem? Co je pro náš organismus vhodnější? Předně je třeba uvědomit, že obojí představuje velmi zdravou formu kardio cvičení a ani jedno není nutně lepší než to druhé. Vždy závisí na mnoha různých faktorech.
Chůze x jogging x běh
Svižná neboli rychlá chůze obvykle znamená chůzi tempem přibližně 5 až 6,5 kilometru za hodinu. Tato aktivita zvyšuje tepovou frekvenci a umožňuje spálit více kalorií než při chůzi běžným tempem, ale samozřejmě méně než při běhu. Mírným zvýšením tempa můžete dosáhnout lehkého běhu, kterému se také říká jogging, obvykle jde o běh o rychlosti 7 až 8,5 kilometru za hodinu. O skutečném běhu mluvíme teprve tehdy, když se naše tempo přiblíží hranici 9 kilometrů v hodině.
Pozitiva společná pro běh i chůzi
Většina lidí začíná chodit či běhat kvůli tomu, aby shodili několik přebytečných kilogramů. Vědecké studie ukazují, že pokud jde o hubnutí, přináší běhání výsledky asi třikrát rychleji než chůze. Tedy deset minut běhu přináší stejné výsledky jako třicet minut chůze.
Kromě úbytku hmotnosti má pravidelné provozování obou tělesných aktivit i další zdravotní výhody, především snížení klidové tepové frekvence, snížení množství tělesného tuku a triglyceridů v krvi, snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, depresí a také k zlepšení nálady.
Delší život
Kromě toho ti, kteří běhají, žijí podle provedených studií při stejných podmínkách a s vyloučením ostatních faktorů déle než ti, kteří neběhají. Muži konkrétně o 3,8 roku déle, ženy dokonce o 4,7 roku déle. Běhání však s sebou nese vyšší riziko zranění, proto například pro starší či obéznější osoby je mnohem vhodnější chůze.
Efektivnější varianty chůze
Pokud chce chůzí zhubnout rychleji, můžete vyzkoušet chůzi do kopce nebo též chůzi se zátěžovou vestou. Tím zvýšíte počet spálených kalorií. Pamatujte ale, že byste ale neměli nosit vestu těžší než deset procent vaší tělesné hmotnosti. Pokud hledáte alternativní způsob, jak zhubnout nebo zpevnit svaly, můžete vyzkoušet též intervalovou chůzi. Po určitou dobu zvyšujte rychlost a pak zpomalte. Pro své zdraví se snažte každý týden věnovat středně náročnému kardio cvičení alespoň 150 minut.
Zdroj: medicalnewstoday.com, runlovers.it