Bílý povlak na jazyku. Prozradí mnohé o vašem zdraví

Všimli jste si, že váš jazyk není růžový, ale spíše jej pokrývá nevzhledný bílý povlak? Můžete si také všimnout nepříjemné chuti v ústech nebo drobných skvrn na jazyku. Mnoho lidí tento problém považuje za estetický, a proto se jím více nezabývá. Pravdou ovšem je, že jde o jeden z příznaků zdravotních obtíží.

Nejčastěji jsou na vině zlozvyky

Kouření, pití alkoholických nápojů, užívání návykových látek, ale i nesprávný jídelníček. Všechny tyto zlozvyky vedou časem k tomu, že se na jazyku utvoří bílý povlak, který může způsobovat i zhoršený stav zubů, dásní, zápach z úst, a dokonce i infekce mandlí. Pokud se nechcete takových zvyků zbavit, alespoň si častěji čistěte zuby a pečujte při ranní a večerní hygieně také o svůj jazyk. Mnoho kartáčků nabízí kromě štětinek také zadní stranu, která slouží právě k odstranění bílého nánosu z jazyka.

Když se bílého povlaku nemůžete zbavit

Vyčistíte si jazyk, ale za chvíli máte bílý povlak na jazyku znovu? V takovém případě nemusí fungovat správně váš imunitní systém. Poraďte se s lékařem o změně stravovacích a pohybových návyků, abyste jeho schopnost opět obnovili. S jeho sníženou funkcí jste totiž náchylnější k drobným, ale i vážnějším onemocněním.

Vážnější problémy v těle

Bílý povlak není výjimkou ani u lidí, kteří mají cukrovku. Můžete proto na zkoušku zařadit lehký jídelníček s minimem cukrů a sami uvidíte, zdali se povlak za několik dní zlepší nebo naopak zhorší. Někdy pacientům jen dlouhodobě chybí vitamíny a minerály, proto dbejte na pestré složení stravy s minimálním množstvím průmyslově zpracovaných potravin.

Sexuálně přenosné choroby

Za bílý povlak na jazyku bývá zodpovědný také syfilis. Jedná se o bakteriálně přenosnou infekci, která je ve světě velmi rozšířená. Proto při pohlavním styku dbejte na ochranu v podobě kondomu, abyste později nemuseli řešit nepříjemné zdravotní obtíže.

Zdroj: Mayoclinic.com, Clevelandclinic.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu