BMI hodnota: Výpočet vždy nemusí odpovídat realitě

U lékaře nebo nutričního terapeuta jste se mohli setkat s výpočtem vašeho BMI. Jedná se o index tělesné hmotnosti, který lze využít k základnímu posouzení, zdali je vaše váha ve správném rozmezí ve vztahu k vaší výšce. V některých případech je ale tato metoda zcela nefunkční. Nevyplatí se na ni proto vždy spoléhat.

Jak funguje měření BMI

Na nedostatečnou přesnost této metody upozorňuje řada odborníků, a to především proto, že výpočet počítá jen se dvěma základními parametry. Těmi jsou výška a váha měřeného pacienta. Hodnota, která vychází, je pak porovnána s tabulkami, jež ukazují rozmezí pro podváhu, normální váhu, obezitu a nadváhu. Výpočet je ovšem velmi obecný a ani zdaleka neukazuje, zdali je měřená osoba zdravá či nikoli.

V čem spočívá základní problém

Celkovou váhu určuje hmotnost kostí, svalů, tuků a procento vody v těle. Tyto hodnoty se u každé osoby liší, nemluvě o tom, že těhotné ženy, často děti nebo například kulturisté, do těchto tabulek, jež jsou založeny na průměrných datech, nemohou nikdy spadat. Za běžnou a zdravou hodnotu se považuje hodnota mezi 25-30. V případě sportovců, kteří se snaží o vybudování svalové hmoty je ale téměř nemožné tyto hodnoty splňovat.

Základní měření

Důležité je si uvědomit, že samotný pohled na číslo na váze není rozhodující. Váhy, které neukazují procento tuku, vody, svalů a kostí v těle, vám totiž mnoho o vašem zdraví neřeknou. Teprve až podrobnější rozbor, který odhalí váš tuk, dokáže napovědět, zdali se u vás v blízké budoucnosti může projevit cukrovka, rakovina, onemocnění jater nebo vysoký cholesterol.

Chcete-li tedy kromě základních údajů, které určuje BMI, podrobněji poznat svůj zdravotní stav, vyplatí se investovat do detailního měření a testů. Ideální je zkombinovat více metod, včetně laboratorních testů, abyste poznali pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních chorob a dalších možných onemocnění.

Zdroj: Health.harvard.edu

Autor: Tereza Málková
Tagy: , ,
zavřít reklamu