CHOPN neboli chronická obstrukční plicní nemoc je souhrnný termín, který se používá pro progresivní onemocnění dýchacích cest, které způsobuje dýchací potíže. Postupem času se mohou stát náročnými i každodenní činnosti, jako je například i oblékání. Dvěma nejčastějšími formami CHOPN jsou chronická bronchitida a rozedma plic. Myslíte si, že když nekouříte, toto onemocnění se vás netýká?
CHOPN a kouření
Je pravda, že kouření je hlavní příčinou CHOPN, ale existují i mnohé další rizikové faktory, které přispívají ke vzniku tohoto onemocnění, včetně znečištěného ovzduší, práce ve znečištěném prostředí, infekce či některých forem astmatu. Uvádí se, že přibližně 10-20 % pacientů s CHOPN nikdy nekouřilo. U většiny těchto osob je onemocnění důsledkem dlouhodobého vystavení pasivnímu kouření, genetické predispozice či vystavení značně znečištěnému ovzduší. Jak vidíte, ne všechny faktory lze snadno ovlivnit.
CHOPN a věk
Tato nemoc se častěji vyskytuje u starších dospělých než u mladých lidí, ale ani mladší lidé nejsou vůči tomuto onemocnění imunní. Podle výzkumů ve Spojených státech CHOPN postihuje 2 % mužů a 3 % žen ve věku 18-24 let. Většina těchto osob má dědičnou formu onemocnění, která způsobuje nedostatek alfa-1 antitrypsinu.
CHOPN a orgány
I když onemocnění je nejvíce spojováno s plícemi, nejedná se o jediný orgán. CHOPN se vyskytuje též současně s mnoha komorbiditami, včetně srdečních onemocnění, rakoviny plic, hypertenze, osteoporózy či cukrovky. Tato souvislost může být způsobena společnými příčinnými faktory a také systémovým zánětem. Jinými slovy, některá z těchto onemocnění mají společné rizikové faktory, což zvyšuje pravděpodobnost jejich výskytu s CHOPN. Například kouření je rizikovým faktorem jak CHOPN, tak srdečních onemocnění.
CHOPN, příznaky a léčba
V dnešní době naštěstí existuje řada terapií a strategií, které zlepšují průběh onemocnění, včetně léků, rehabilitace i vakcín, které chrání před respiračními infekcemi, které průběh nemoci urychlují a zhoršují. Nejčastějším, ale nikoli jediným příznakem CHOPN je dušnost. K dalším patří kašel, nadměrná produkce hlenu, infekce dýchacích cest, problémy se spánkem, úzkost, deprese či zhoršení kognitivních funkcí.
Zdroj: lung.org, cdc.gov, healthline.com