Chrápání je hodně nepříjemné, paradoxně ale ne pro vás, jelikož pokud chrápete, tak o tom přirozeně nevíte. Nicméně osoba, která se snaží spát vedle vás, může být velice ovlivněna, jelikož se v noci neustále budí. Chrápání je velmi časté a není obvykle způsobeno ničím vážným.
Existují ale věci, které vám mohou pomoci, pokud máte s chrápáním problém. I jednoduché změny životního stylu mohou pomoci zastavit nebo omezit chrápání.
Co můžete dělat?
- Zkuste zhubnout, pokud máte nadváhu.
- Spěte na boku – zkuste nalepit nebo přišít tenisový míček na zadní stranu vašeho pyžama, což vás udrží v poloze na boku.
- Zvažte, zda požádáte svého partnera, aby používal špunty do uší, pokud vaše chrápání ovlivňuje jeho spánek.
Co nesmíte dělat?
- Nekuřte.
- Nepijte příliš mnoho alkoholu.
- Neužívejte prášky na spaní – ty mohou někdy způsobit chrápání.
Navštivte praktického lékaře, pokud:
- Změny životního stylu nepomáhají.
- Vaše chrápání má velký dopad na život vás, nebo vašeho partnera.
- Během dne se cítíte ospalí nebo během spánku vydáváte dechové či dusivé zvuky – můžete mít spánkovou apnoe, což může být vážné, pokud nebudete léčeni.
Praktický lékař se podívá do vašich úst a nosu, aby zkontroloval, zda zde nedochází k problémům, které by mohly způsobit chrápání. Můžete také přivést na schůzku někoho, kdo může popsat, jaké je vaše chrápání. Pokud si nejste jisti, co je příčinou, může vás praktický lékař odkázat na specialistu či provést další testy. Pokud jiná léčba nepomůže, bude potřeba podstoupit chirurgický zákrok.
Příčiny chrápání
Chrápání je způsobeno vibracemi dýchání, které způsobuje jazyk, ústa, hrdlo nebo dýchací cesty v nose. Stává se to, když se tyto části těla uvolní a zúží během spánku. Někdy je to způsobeno stavem, jako je spánková apnoe, kdy dochází k dočasnému zablokování dýchacích cest během spánku.
Zdroje: nhs.uk