Každý z nás v sobě určitě alespoň jednou za život pocítil vnitřní hodiny. U některých se projevují potřebou ke spánku ve stejný čas každý den, jiní zase zaznamenají, že mají hlad vždy v určitých časových intervalech. Hlavním systémem, který je za toto přirozené jednání odpovědný je tzv. cirkadiánní rytmus neboli biologické hodiny.
Jak funguje cirkadiánní rytmus
Jedná se o cyklus, který se opakuje vždy jednou za 24 hodin. Zatímco tělo provádí běžné procesy a funkce, biologické hodiny fungují na pozadí. V základní části je cirkadiánní rytmus dělen na spánek a bdění. Takovou skutečnost určuje hlavně prostředí, ve kterém žijete. Roli totiž hraje zejména světlo. Proto zejména cestovatelé a lidé pracující na noční směny mohou mít tento rytmus v nerovnováze.
K čemu je rytmus dobrý
Jakmile se tělo prostřednictvím biologických hodin naladí na určitý řád, ve stejných okamžicích během dne jsou pak spouštěny potřebné procesy. Trávící systém například produkuje bílkoviny tak, aby načasování odpovídalo obvyklému času, kdy jíte. Stejně tak reaguje i endokrinní systém, když reguluje hormony.
Když je cirkadiánní rytmus špatně nastaven
Jakmile jsou tyto biologické hodiny rozházené a nefungují správně, přichází na řadu zdravotní obtíže. V noci tak můžete mít větší potíže s usínáním, a naopak během dne se spíše cítit unavení. Rytmus ovšem narušuje kromě nočních směn a cestování také nevhodně poskládaná strava nebo častý stres. To pak může vyvolávat větší nárůst hmotnosti, neschopnost zhubnout, deprese a v nejhorších případech až civilizační choroby. Cukrovka a rakovina se tak mohou objevit znenadání.
Jak biologické hodiny udržet ve správné funkci
Každý den vyhledávejte alespoň na pár minut slunce. I v zimě vám postačí pobyt venku. Sluneční paprsky v tuto dobu sice nejsou tak ostré, ale tělo si s nimi poradí. Stejně tak se snažte řídit svými pocity. Spěte, když jste unavení a jezte zdravé a výživné potraviny, jakmile vás přepadne hlad. Vše doplňujte pravidelnou sportovní aktivitou, vyhýbejte se kofeinu, modrému světlu a natáhněte se i několikrát během dne. Krátký odpočinek na pár minut vám dodá energii.
Zdroj: Sleepfoundation.com, Nigms.nih.gov (Národní ústav všeobecných lékařských věd)