Dostatečný příjem vitamínů je pro náš organismus velmi důležitý. Pokud bychom měli určit ty vitamíny, které jsou pro správnou funkci našeho těla opravdu stěžejní, byly by to především vitamíny skupiny B, vitamín C, A a D. Právě nedostatek vitamínu D ale v současné době trápí poměrně velkou část populace. Důsledkem jeho nedostatku je pak řada zdravotních problémů.
Slunce a vitamín D
V porovnání s ostatními vitamíny je vitamín D specifický tím, že ho nemusíme přijímat pouze v potravě, ale velmi snadno ho tělu dodáme také během pobytu na sluníčku. Tento vitamín totiž přirozeně vzniká účinkem slunečních paprsků na naši kůži. Pro pokrytí denní dávky vitamínu D stačí pokožku slunečním paprskům vystavit na přibližně 15 minut. Zdálo by se tedy, že jeho nedostatek by našemu organismu hrozit neměl. Bohužel to ale není pravda. Výzkumy ukazují, že určitým nedostatkem vitamínu D trpí až polovina populace. Vzhledem k tomu, že tráví většinu svého času doma, patří k nejohroženějším skupinám především starší lidé.
Vitamín D a imunita
Z hlediska své funkce je vitamín D velmi důležitý především pro náš imunitní systém. Pokud ho máme v těle dlouhodobě nedostatek, prvotním projevem bývá větší náchylnost organismu k nejrůznějším onemocněním, jako je chřipka či problémy s dýchacími cestami. Jistě jste zaznamenali, že o důležitosti vitamínu D se poslední dobou hodně mluvilo i v souvislosti s koronavirem. Odborné studie ale prokázaly, že nedostatek vitamínu D souvisí i se vznikem mnohem závažnějších zdravotních problémů, jako je například roztroušená skleróza, osteoporóza či onkologická onemocnění.
Únava, deprese, zvýšené pocení i bolest svalů
Kromě častých nachlazení nás organismus na nedostatek vitamínu D může upozorňovat i dalšími příznaky. Bohužel mnoho z nich je ale poněkud nespecifických, a tak si je s vitamínem D většinou nespojíme. K těmto příčinám patří především celková únava, sklony k depresím či úzkostem a také zvýšené pocení, zejména v obličeji. K dalším příznakům patří rovněž bolesti svalů a kloubů.
Potraviny bohaté na vitamín D
Vitamín D nemusíte tělu dodávat pouze prostřednictvím slunečních paprsků. Zejména v podzimních a zimních měsících je nutný i jeho příjem v potravinách. Bohatým zdrojem vitamínu D jsou zejména tučné ryby, jako losos, tuňák a makrela, dále rovněž olivový olej, mléčné výrobky a vejce. V neposlední řadě existují samozřejmě i rozmanité potravinové doplňky, které vitamín D obsahují.
Zdroj: medicalnewstoday.com