Čoko, čoko, čokoláda. ale kdy je potřeba jí řici STOP?

Představte si svůj život bez jakékoli formy čokolády – že to není možné? Ale dá se to zvládnout! Tedy v případě, že na této pochoutce nejste závislí. Protože závislost na čokoládě je závislost jako každá jiná a ač si to častokrát neuvědomujete, může se z toho stát velký problém.

Co dělat v případě závislosti na čokoládě?

V takovém případě budete muset sami se sebou něco začít dělat a pokud to nezvládnete, tak bude potřeba dokonce navštívit i specializovaného odborníka, což není nic potupného a mnoha lidí již takové pomoci využívá.  Může to být kdokoli, koho třeba každý den potkáváte na ulici, v dopravním prostředku nebo v práci. Jsou to prostě normální lidé, kteří akorát propadli čokoládě víc, než je pro naše tělo zdravé.  Každopádně, zbavit se takové závislosti není nic jednoduchého, což by vám každý „čokoholik“ jistě potvrdil.

Jak poznat tuto závislost?

Všichni z nich se shodují na tom, že čokoláda je vysoce návyková a její nedostatek vede ke klasickým abstinenčním příznakům. Takže rysy závislosti jsou úplně stejné jako při závislosti na alkoholu či tvrdých drogách, nicméně, troufáme si tvrdit, že tahle závislost není tak hrozná v tom, že čokoholik v pokročilém stadiu závislosti by páchali sebevraždy či přímo jejich závislost ukončila jejich život.

Kdo je ohrožen?

O dost více této závislosti propadají ženy, než muži – je to dáno i tím, že čokoláda je pro ženy jediná věc, která jim dokáže přinést uspokojení zrovna v tu chvíli, kdy ho potřebují. A to nejčastěji, když jim klesne hladina neurohormonů v mozku. Proto jsou ženy lačné po čokoládě o dost více, než muži, a to nejčastěji v době před očekávanou menstruací. Po jejím požití se totiž automaticky hladina neurohormonů zvýší, což přináší i dobrou náladu. A touha po dobré náladě kolikrát nutí ženu jíst čokoládu jen tak – a závislost se tak dostaví naprosto nečekaně a bez varování.

5 kroků k uzdravení:

  • Zásadních 15 minut

Spisovatelka Debra Waterhouse, která napsala knihu Why Women Need Chocolate doporučuje první zásadní věc. V případě, že vás přepadne neskonalá touha po čokoládě, mějte po ruce láhev s vodou. Pořádně se jí napijte a stopněte si 15 minut. To je dostatečně dlouhí doba k tomu, abyste si tento krok rozmysleli, a aby vám množství vody dokázalo chuťové buňky pozměnit.

  • Nemusíte se čokolády zbavit úplně

Pokud to opravdu nemůžete vydržet a touha po čokoládě je opravdu nezahnatelná, můžete si vzit malý kousíček, který ale neslupnete najenou! Nechte si jej poválet v ústech, vychutnávejte si tu chuť co nejdéle. Budete se divit, stačí jen 15 gramů čokolády, a vaše touha bude zažehnána.

  • Přelstěte své chutě!

Je možné, že se třeba vůbec nejedná o chuť, ale máte spíše hlad a tělo ho projevuje tímto způsobem. Zkuste sníst naopak něco slaného – salám, sýr, vejce … a zajděte si na procházku. Všichni víme, jaké dokáže čerstvý vzduch dělat zázraky!

  • Vsaďte na vyváženou stravu

Nejenom závislosti na čokoládě, ale i jiných neduhů vás zdravá a hlavně pravidelná strava zaručeně zbaví. Stačí, když budete důsledná a budete jíst pravidelněpo 3 hodinách. Samozřejmě do svého jídleníčku musíte zakomponovat množství zeleniny, ovoce, bílkovin a vlákniny. Za chvíli pocítíte změny k lepšímu – jak fyzicky, tak psychicky!

  • Svěží mysl

Zkuste se zamyslet na tím, proč vlastně tolik k čokoládě tíhnete? Není to třeba jenom tím, že jste ve stresu, máte malé sebevědomí nebo se prostě jen nudíte? Začněte myslet pozitivně a emocionálně – vzpomeňte si na své blízké, na svou lásku nebo třeba pejska, kterého jste měla v mládí. Ale nikdy nesmutněne! Vzpomeňte si jen na to krásné, co ve svém životě máte nebo jste měla. Všechno je totiž v hlavě!

Nicméně, závislost na čokoládě je jedna z těch lehčích forem závislostí, stejně tak jako například závislost na internetu, které poslední dobou častěji propadají dokonce i malé děti. Takže – myslete na své zdraví a zkuste se vyhnout těmto strašákům moderní doby a bude se Vám žít o dost lépe.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu