Dávná hrozba se vrací, ale ochranu známe!

Dávivý temný kašel, který namáhá svého nositele natolik, že při záchvatu kašle modrá a po jeho odeznění může dokonce zvracet hlen a na chvilku se mu zastaví dech, děsily generace našich předků. S nástupem vakcinace jeho hrozba vymizela, ale černý kašel se opět vrací na scénu.

Černý kašel (pertuse), nazývaný také dávivý je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které se přenáší kapénkami. V případě, že se nemocný setká s lidmi, kteří nejsou imunní, může jich nakazit až 90 procent! Černý kašel způsobují bakterie Bordetella pertusis, které napadají sliznice úst, nosu, hrdla a dýchacích cest. 

Kdy zpozornět

Toto onemocnění se zpočátku projevuje jako běžné nachlazení: rýmou, kýcháním, zvýšenou teplotou, někdy se přidá zánět spojivek a slabý kašel. Tato fáze nastupuje přibližně týden po nákaze, ale není úplně výjimečné, když inkubační doba trvá i 21 dní. 


Zatímco běžné nachlazení či viróza postupně odezní, u černého kašle je to právě naopak. Kašel sílí, především v noci se začínají objevovat dávivé záchvaty, které končí sípavým nádechem, lapáním po dechu a „zakokrháním“. Někdy pacient vyzvrací hlen. Mezi záchvaty kašle nemá nemocný žádné příznaky. To jsou signály, že je něco jinak, špatně a měli byste vyhledat lékaře.

Diagnostika a léčba

Výtěr z nosohltanu ukáže přítomnost bakterie a jasně odhalí černý kašel. Z krve lze potvrdit zvýšený počet bílých krvinek, které hlásí výskyt zánětu v těle. Léčba černého kašle vyžaduje antibiotika, protože běžné léky na kašel (léky na tlumení štěkavého dráždivého kašle) nezabírají. To je další varovný signál – v lékárně volně dostupné léky na dráždivý kašel nemají na vaše obtíže výrazný vliv.


U nejmenších dětí je často nutná hospitalizace a podávání léků přímo do žíly, stejně jako přípravky k zavodnění, protože tuto nemoc často provází dehydratace. Dalšími komplikacemi spojenými s neléčeným či pozdě léčeným černým kašlem jsou zápaly plic a mozku (zánět mozkových blan), křeče, výhřez konečníku jako následky záchvatů kašle, stejně jako zlomená žebra. 


K léčbě neodmyslitelně patří izolace (doporučují se 3 týdny), klid na lůžku, dostatek tekutin, úleva v podobě dobře větrané místnosti, zvlhčování vzduchu a poloha v polosedu, aby se pacientovi lépe dýchalo.

Stále panují mýty, i když jedinou jistou ochranou je očkování

Přestože je nemoc známá po staletí, stála lidstvo tisíce a tisíce životů a jedinou bezpečnou ochranou je vakcinace, panují kolem černého kašle stále mýty. Například, že onemocnět mohou jenom děti (dospělí, kteří nebyli očkovaní nebo se jejich imunita léty snížila, mohou onemocnět také). Pokud jste měli černý kašel, nemůžete ho dostat znovu (imunita netrvá celoživotně, časem klesá a nákaza je možná).


vakcinace proti černému kašli jako jediná účinná ochrana je v Česku povinná a očkování hradí stát. Očkuje se třemi dávkami hexavakcíny (chrání proti tetanu, dětské obrně, záškrtu, černému kašli, žloutence typu B a hemofilovým infekcím). Očkovací schéma je dané: od 9. týdne do roka života dvě dávky; mezi 11. a 13. měsícem třetí dávka; přeočkování mezi 5. a 6. rokem a mezi 10. a 11. rokem proti tetanu, záškrtu a dávivému (černému) kašli.


Kontrola protilátek z krve a následné přeočkování se doporučuje starším lidem, chronicky nemocným a těhotným ženám, aby nenakazily ještě nenarozené dítě či novorozence bezprostředně po narození ještě před vlastní vakcinací. V populaci se totiž stále častěji objevují ložiska černého kašle, které mohou vážně ohrozit zdraví nejmenších dětí, ale i seniorů. Chraňte sebe i své blízké a zajímejte se o to, zda máte platné očkování a dostatek funkčních protilátek v těle. 

Lubomir / Adobestock.com

Autor: redakce ZdraveRady.cz
zavřít reklamu