Časopis New England Journal of Medicine zveřejnil případ malé desetileté dívky z Brazílie. Na chodidlech se jí začaly tvořit velmi zvláštní bolestivé a svědivé léze, které se postupně rozrůstaly. Jakou diagnózu lékaři dívce určili? A jak se jí daří dnes?
Parazit jako je blecha dívce způsobil silné bolesti
Po vyšetření se ukázalo, že dívka trpěla stavem kůže zvaný tungiasis, což znamená, že její kůže na nohou doslova napadly blechy písečné. Tento druh blech (Tunga penetrans) může napadnout jak člověka, tak zvířata. Onemocnění touto chorobou vzniká hned, jakmile se blecha zavrtá do kůže člověka.
Vyrážka člověka dokáže pořádně vyděsit
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) blechy přímo zbožňují kůži na patách a okrajích chodidla. Výsledná vyrážka při onemocnění stavem tungiasis je docela děsivá – bolestivé zelené hrbolky s černými dírami přímo v jejich středu.
Snad jediné, co je horší než na pohled vypadající vyrážka je, když si člověk uvědomí, co se v noze děje, když vyrážka vzniká. Samička blechy písečné se dostane na hostitele, kde se začne krmit jeho krví. Až poté ji sameček oplodní a právě tehdy oplodněná samička vniká do podkoží, kde si tvoří cestičky, aby zůstala v kontaktu s okolím a přivedla vzduch do své „nory“, kde nakladou vajíčka. V období čtyř až šesti týdnů prochází blecha různým vývojovým stádiem, naklade vejce a nakonec umírá.
V některých zemích je nemoc běžná
Blecha písečná se nachází v tropických a subtropických oblastech. V Jižní Americe lze blechy nalézt v Kolumbii i Argentině. Případy této nemoci jsou známé v Karibiku na Haiti, Trinidadu a Tobagu. WHO říká, že postižení lidé tungiasis jsou také téměř ve všech zemích Střední Ameriky. V oblastech, kde je nemoc běžná, znají lidé příznaky moc dobře. Lékař blechy chirurgicky odstraní – a poté následuje dlouhá léčba.
Čtěte také: Myslela si, že má angínu, místo toho měla v krku čtyřcentimetrového červa.
Dívka naštěstí neměla žádné komplikace, léčba probíhala naprosto v pořádku a dnes už nemá po vyrážce ani stopu.
Tungiasis
Tungiasis je stav kůže způsobený parazitem blechou písečnou, která může u pacienta, kterého kousla, vyvolat několik různých příznaků. Blecha písečná se nachází na písečných plážích, deštných pralesích nebo kolem stájí. Často se zdržuje na povrchu země, aby se mohla snadno dostat na hostitele – zejména na nohy lidí nebo teplokrevných zvířat.
Příznaky:
- Svědění – to se často objevuje zejména v tom místě, kde došlo ke vniknutí blechy do kůže.
- Bolest – pacienti jsou bolestí natolik ochromeni, že se tomu přizpůsobuje i jejich chůze, kdy se snaží nedošlapávat na nohu.
- Vředy – prokousávání blechy může vést k ulceraci nohy.
- Zánět – může dojít k otoku nohy, u některých pacientů se také oblasti postižené parazitem vyplní hnisem.
- Ztráta nehtů – blechy se mohou dostat pod nehty, čímž způsobí jejich ztrátu.
- Deformované prsty – následkem velmi těžkého ataku tohoto parazita může dojít k celkové deformaci nohy či prstů.
Kromě výše popsaných příznaků mohou také existovat další komplikace spojené s bakteriemi a viry, které by blechy mohly do těla dostat – tetanus, gangréna, tkáňová nekróza nebo klostridiální infekce.