Desetileté dívce se na chodidlech objevily podivné černé vředy. Co je způsobilo?

Časopis New England Journal of Medicine zveřejnil případ malé desetileté dívky z Brazílie. Na chodidlech se jí začaly tvořit velmi zvláštní bolestivé a svědivé léze, které se postupně rozrůstaly. Jakou diagnózu lékaři dívce určili? A jak se jí daří dnes?

Parazit jako je blecha dívce způsobil silné bolesti

Po vyšetření se ukázalo, že dívka trpěla stavem kůže zvaný tungiasis, což znamená, že její kůže na nohou doslova napadly blechy písečné. Tento druh blech (Tunga penetrans) může napadnout jak člověka, tak zvířata. Onemocnění touto chorobou vzniká hned, jakmile se blecha zavrtá do kůže člověka.

Vyrážka člověka dokáže pořádně vyděsit

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) blechy přímo zbožňují kůži na patách a okrajích chodidla. Výsledná vyrážka při onemocnění stavem tungiasis je docela děsivá – bolestivé zelené hrbolky s černými dírami přímo v jejich středu.

Snad jediné, co je horší než na pohled vypadající vyrážka je, když si člověk uvědomí, co se v noze děje, když vyrážka vzniká. Samička blechy písečné se dostane na hostitele, kde se začne krmit jeho krví. Až poté ji sameček oplodní a právě tehdy oplodněná samička vniká do podkoží, kde si tvoří cestičky, aby zůstala v kontaktu s okolím a přivedla vzduch do své „nory“, kde nakladou vajíčka. V období čtyř až šesti týdnů prochází blecha různým vývojovým stádiem, naklade vejce a nakonec umírá.

V některých zemích je nemoc běžná

Blecha písečná se nachází v tropických a subtropických oblastech. V Jižní Americe lze blechy nalézt v Kolumbii i Argentině. Případy této nemoci jsou známé v Karibiku na Haiti, Trinidadu a Tobagu. WHO říká, že postižení lidé tungiasis jsou také téměř ve všech zemích Střední Ameriky. V oblastech, kde je nemoc běžná, znají lidé příznaky moc dobře. Lékař blechy chirurgicky odstraní – a poté následuje dlouhá léčba.

Čtěte také: Myslela si, že má angínu, místo toho měla v krku čtyřcentimetrového červa.

Dívka naštěstí neměla žádné komplikace, léčba probíhala naprosto v pořádku a dnes už nemá po vyrážce ani stopu.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT