Detox plic je jednodušší, než si myslíte

O detoxu neboli očistě organismu se hovoří poměrně často. Stejně prospěšný ale může být i detox plic. Znečištěné životní prostředí, alergie, kouření či nemoci, kladou na naše plíce mnoho nároků. Nejen z tohoto důvodu se vyplatí dopřát našemu dýchacímu systému čas od času očistu a péči.

Co je to očista plic?

Očistou plic je označována přírodní procedura určená k pročištění a osvěžení jemné dýchací výstelky průdušek a plic tím, že ji zbaví nahromaděných toxinů, škodlivých mikroorganismů a dráždivých látek. Plíce můžete očistit a posílit pomocí hlubokých dechových cvičení nebo určitých bylin a olejů s léčivými účinky. Očista plic může pomoci každému, protože všichni žijeme ve světě plném škodlivých chemikálií, toxinů a dráždivých látek, které mohou plíce neustále zatěžovat, ale pro některé jedince je obzvláště účinná. Zvlášť prospěšná je pro kuřáky, současné i minulé, a osoby trpící alergiemi či lidi, kteří žijí v jedné domácnosti se svými zvířecími miláčky.

Hluboké dýchání

Množství kyslíku, které se dostane do plic, můžete zvýšit pravidelným prováděním hlubokých dechových cvičení. Hluboké dýchání pomáhá provzdušnit plíce, přivádí do nich více kyslíku a podporuje hojení. Pomalým a hlubokým dýcháním se do plic dostává nejen více kyslíku, ale také se okysličená krev lépe rozvádí po těle. Tato technika vám navíc pomůže uvolnit se. Zkuste se alespoň třikrát denně pomalu a zhluboka desetkrát nadechnout, abyste rozšířili kapacitu svých plic.

Esenciální oleje

Přidejte několik kapek esenciálních olejů eukalyptu, tea tree, máty peprné či oregana do difuzéru nebo zvlhčovače vzduchu ve vaší domácnosti. Tyto oleje krásně voní a mají aromaterapeutické vlastnosti.     Oreganový olej je známý svou schopností odradit škodlivé organismy, jako jsou plísně a bakterie, a to nejen při vaření. Též eukalyptus má silné antimikrobiální účinky proti virům, bakteriím a plísním.

Fyzická aktivita

Když intenzivně cvičíte a dýcháte, pomáhá to zvýšit kapacitu plic a posílit celý kardiovaskulární systém. U lidí, kteří právě přestali kouřit, pomáhá pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze či běh, v procesu uzdravování plic. Nejvhodnější je samozřejmě fyzickou aktivitu provádět pokud možno v přírodě.

Obklady z ricinového oleje

Zábaly z ricinového oleje se po staletí používají jako tradiční lék na dýchací potíže, pomáhají vyčistit plíce od hlenů a toxinů. Stačí do zahřátého ricinového oleje namočit bavlněné prostěradlo a přiložit vleže na hrudník. Následně překryjte igelitem a nechte obklad působit jednu až dvě hodiny.

Potraviny

Potraviny bohaté na antioxidanty působí proti tvorbě hlenu, který má tendenci se hromadit v plicích a dýchacích cestách. Dobrým zdrojem antioxidantů je obvykle syrové ovoce a zelenina. K nejlepším potravinám, které čistí plíce, patří brukvovitá zelenina, bobulovité ovoce, med a zázvor. Vhodné je naopak se vyhnout potravinám produkujícím hlen, mezi které se řadí například mléčné výrobky, fast food a čokoláda.

Další maličkosti, které pomohou udržet vaše plíce čisté

V domácnosti se na nejrůznějších površích usazuje mnoho prachu a alergenů, které mohou plíce dráždit. Pravidelný úklid je tak velmi důležitý. Pokud je to možné, používejte při úklidu přírodní čisticí prostředky, jako je jedlá soda, ocet či citron. Můžete též investovat do čističky vzduchu a pořídit si pokojové rostliny, které vám pomohou vzduch v domácnosti přirozeně čistit.

Zdroj: explore.globalhealing.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu