Nadváha a obezita jsou v dnešní době ve vyspělých zemích často považovány za jedno z největších zdravotních rizik. Bohužel se tento problém netýká jen velkého procenta dospělých osob, ale trápí i dětskou populaci. Dětská nadváha a obezita má okamžité i dlouhodobé zdravotní následky. Ty se týkají jak fyzických zdravotních problémů a nemocí, tak potíží psychického charakteru.
Dětská obezita a zdraví
Nadace pro dětskou obezitu zveřejnila seznam nejčastějších onemocnění a zdravotních problémů, se kterými se děti s nadváhou a obezitou potýkají a které jsou často právě následkem nezdravé hmotnosti. K těmto potížím patří zejména cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v krvi, onemocnění jater, problémy s kostmi a klouby, dýchací problémy, jako je například astma, poruchy spánku, jako je spánková apnoe, kožní infekce způsobené vlhkostí z potu zachycenou v kožních záhybech, poruchy příjmu potravy a únava.
Dětská obezita a psychika
Z psychologického hlediska s sebou nadváha a obezita u dětí přináší také mnoho problémů. Tyto děti se častěji stávají obětí šikany, mají nízké sebevědomí a mohou se cítit sociálně izolované, častěji se u nich objevují deprese a úzkosti a některé z nich mají též problémy s chováním či učením. Další problém představuje skutečnost, že většina obézních dětí a mladých lidí bohužel ze svých problémů s váhou tak zvaně nevyroste. Naopak s přibývajícím věkem se stávají ještě více obézní, a jejich zdravotní problémy tak narůstají.
Příčiny dětské obezity
I když se často říká, že děti obezitu zdědily po svých rodičích, lékaři jsou jiného názoru. V naprosté většině případů je dětská nadváha a obezita důsledkem nezdravého životního stylu rodiny, tedy především nezdravého jídelníčku a nedostatku pohybu. Mezi děti ohrožené nadváhou nebo obezitou patří zejména ty, které pravidelně konzumují potraviny a nápoje s vysokým obsahem cukru a nasycených tuků, jako je rychlé občerstvení, sladkosti a sladké nápoje, a dále děti, které ve svém volném čase nejsou fyzicky aktivní, neboť tento čas tráví především u počítače či televize. Svou roli hraje i stres, sociální problémy či nedostatek informací o správné výživě.
Zdroj: healthline.com, childhoodobesityfoundation.ca