Velmi pravděpodobně dýcháte, aniž byste na to mysleli. Naše tělo to dělá automaticky, bez našeho vědomého úsilí. Přesto je ale tomu, jak dýcháme, důležité věnovat pozornost. Obecně platí, že je zdravější dýchat nosem než ústy. Je to proto, že dýchání nosem je přirozenější a pomáhá tělu efektivně využívat vdechovaný vzduch. Přesto mnoho z nás dýchá především ústy. To může potenciálně vést k problémům, jako je špatný dech a sucho v ústech.
Jak se liší dýchání nosem od dýchání ústy?
Nos a ústa poskytují dva způsoby dýchání. Oba vedou do hrdla, kterým se kyslík dostává do plic. Přesto existují mezi dýcháním nosem a dýcháním ústy důležité rozdíly. Náš nos je navržen tak, aby pomáhal bezpečně, efektivně a správně dýchat. Nosní chloupky filtrují prach, alergeny a pyly, což pomáhá zabránit jejich vniknutí do plic. Nos též ohřívá a zvlhčuje vdechovaný vzduch. Vdechovaný vzduch tak dosáhne tělesné teploty, což usnadňuje jeho využití našimi plícemi. Při dýchání nosem se z nosu uvolňuje oxid dusnatý, což zlepšuje následnou cirkulaci kyslíku v našem těle.
Ústa nám pomáhají jíst, pít a mluvit. Ústa můžeme používat také k dýchání, ale nemají mnoho jedinečných funkcí, které má k tomuto účelu nos. V některých případech je dýchání ústy nezbytné, například tehdy, když máme ucpaný nos, vybočenou nosní přepážku nebo příliš malé nosní dírky.
Přesto je dýchání převážně ústy spojeno s některými zdravotními riziky. Při dýchání ústy ztrácejí ústa vlhkost, což může způsobit suchost v ústech. Může se také zvýšit riziko vdechování nefiltrovaného vzduchu, astmatu, špatného dechu, zubního kazu, chrápání či spánkové apnoe.
Jaké jsou výhody dýchání nosem?
Dýchání nosem je výhodné především proto, že umožňuje nosním dutinám snížit expozici cizorodým látkám, zvlhčovat a ohřívat vdechovaný vzduch, či zvýšit průtok vzduchu do cév. Dýchání nosem též zpomaluje dýchání, posiluje bránici a zlepšuje kapacitu plic. V neposlední řadě snižuje riziko alergií, senné rýmy či kašle.
Dýchání a sport
Při vykonávání fyzické aktivity mnoho lidí dýchá ústy. Může se to stát, protože rychlejší dýchání zvyšuje odpor proudění vzduchu v nose, což způsobuje, že musíte přejít na dýchání ústy. Důkazy o tom, zda je dýchání nosem při cvičení lepší než dýchání ústy, se však různí.
V jedné studii běžci při použití běžeckého pásu běželi jednou s dýcháním nosem a jednou s dýcháním ústy. Během každého běhu jim byly měřeny dechové markery, jako je spotřeba kyslíku, dechová frekvence a produkce oxidu uhličitého. Běžci spotřebovali stejné množství kyslíku při dýchání nosem i ústy. Jejich dechová frekvence, tedy počet nádechů za minutu, však byla nižší při dýchání nosem. To znamená, že ke spotřebování stejného množství kyslíku při dýchání nosem bylo zapotřebí méně práce, což by mohlo potenciálně zlepšit sportovní výkon a vytrvalost.
Cvičení s dýcháním nosem
Dýchací cvičení mohou pomoci zlepšit dýchání nosem. Tyto techniky mohou také pomoci zlepšit funkci plic, zvýšit sílu dýchacích svalů a zmírnit stres a úzkost.
- Střídavé dýchání nosními dírkami – je běžné dechové cvičení používané v józe. Při této technice se nadechujete jednou nosní dírkou a vydechujete druhou, přičemž prstem zavíráte opačnou nosní dírku. Cvičení vyžaduje soustředění, takže je skvělé pro zvýšení pozornosti.
- Břišní dýchání – známé také jako brániční dýchání, spočívá v pomalém, hlubokém nádechu nosem. Cílem je dýchat dostatečně zhluboka, abyste břicho naplnili vzduchem. Tím se zvýší množství kyslíku, které přijímáte, a může to pomoci zpomalit dýchání a srdeční tep.
- Dech ohně – opět dýchání, které se používá v józe. Zahrnuje rychlé, silné výdechy a normální nádechy. Technika může pomoci zlepšit dýchací funkce zapojením dýchacích svalů a bránice.
Zdroj: breathingandsleepcenter.com, semanticscholar.org, sciencedirect.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov