Jak nenápadně přimět děti jíst zeleninu a zdravé potraviny?

Maminky jistě vědí, že přimět děti ke zdravému stravování byl vždycky problém. I když je zdravá strava a zajištění dostatečné výživy cílem každého rodiče, děti stejně jako my přirozeně inklinují k nezdravým potravinám a sladkým nápojům. Čím dříve zavedete do dětského jídelníčku zdravé a výživné potraviny, tím snadněji si děti k tomuto jídlu vytvoří vztah, který jim vydrží po celý život. A může to být jednodušší a méně časově náročné, než si představujete.

Děti dělají to, co dělají rodiče

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak děti povzbudit, je jít jim příkladem. Děti obecně rády jedí to, co jedí jejich rodiče. Dětský pud napodobování je silný, takže nežádejte po dítěti, aby jedlo zeleninu, zatímco vy si pochutnáváte na brambůrkách.

Nechte je poznávat přírodní ovoce a zeleninu

Děti s větší pravděpodobností ochutnají zdravé potraviny, pokud se o ně již zajímají a jsou jim vystaveny. Malým dětem je vhodné nechat ovoce, zeleninu a další potraviny prozkoumat. Je to jedna z metod, jak vytvářet povědomí a rozvíjet zájem o ovoce a zeleninu již od útlého věku.

Zapojte je jednoduché přípravy zdravých jídel

Děti s větší pravděpodobností ochutnají nové jídlo, pokud se na jeho výrobě podílely. Základní úkoly, jako je odměřování ingrediencí nebo míchání v míse, jsou skvělým výchozím bodem. Při plnění těchto jednoduchých úkolů uvidí, jak vznikají plnohodnotné pokrmy a celá jídla, a získají tak základ pro přípravu vlastních zdravých jídel, až budou starší. Vaření s předškoláky někdy znamená vařit pomaleji a jednodušeji, ale vyplatí se to.

Přizvěte si na pomoc písničky, básničky i pohádky

Podpořte návyky ke zdravému stravování pomocí hry. Určitě jste viděli dřevěné hračky s ovocem a zeleninou, slyšeli jste říkanky či písničky, ve kterých má ovoce a zelenina důležitou roli. Při další aktivitě jim promítněte obrázky nebo videa, která vysvětlují, jak potraviny fungují v těle.

Kreativita a prezentace

Když je jídlo atraktivní pro náš zrak, povzbuzuje nás, abychom ho ochutnali. Pro děti to platí dvojnásob. Pokud vám váš potomek odmítá ovoce a zeleninu, zkuste zlepšit své prezentační dovednosti. Používejte barvy, tvary, osobní vzkazy a další kreativní nápady, abyste ho k jídlu povzbudili.

Udělejte z jídla něco víc než jen jídlo

Když si uděláte čas na to, abyste si jako rodina sedli ke zdravému domácímu jídlu, je to nejen skvělý příklad pro děti ohledně důležitosti zdravého jídla, ale také to může stmelit rodinu. Vědomí, že celá rodina zasedne ke společné večeři nebo snídani každý den přibližně ve stejnou dobu, může být pro děti velmi uklidňující a zvyšuje chuť k jídlu.

Rodinná jídla nabízejí též příležitost dohnat každodenní život vašich dětí. Shromáždění rodiny u stolu u jídla je ideální příležitostí k tomu, abyste si s dětmi popovídali a naslouchali jim bez rozptylování televizí, telefony nebo počítači.

Dítě s miskou jídla.
zdroj: freepik.com

Nabídněte možnost volby

Nikdo nemá rád, když ho někdo do něčeho nutí. Tato zásada platí i u kuchyňského stolu. Ačkoli se volba mezi plátky jablka a mrkví nemusí zdát jako nic moc, poskytuje dětem samostatnost, po které touží. „Malého gurmána“ ve vaší kuchyni může plánování jídla také opravdu bavit. Jejich zapojení jim umožňuje vyjádřit se, takže mají pocit, že jsou vyslyšeny.

Zavedení vstupních potravin

Děti jsou přirozeně nedůvěřivé k novým věcem, a to se týká i mnoha zdravých potravin. Jaké je tedy řešení? Kombinujte nové potraviny se zdravými možnostmi, které už dítěti chutnají. Podle odborníků se dítě během prvních pěti let života učí, co, kdy a kolik má jíst, a to na základě rodinných a kulturních zvyklostí a postojů.

Pokud se zdráhají vyzkoušet novou potravinu nebo jim zpočátku příliš nechutná, zkuste ji spojit s něčím, co jim chutná. Pokud například nejsou velkými fanoušky mrkvových tyčinek, zkuste je spojit s omáčkou, kterou mají rádi. Pokud jim vadí brokolice, zkuste ji dát do omelety nebo přimíchat do těstovin se sýrem.

Zdroj: helpguide.org, rasmussen.edu, parents.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu