Jak si konečně přestat kousat nehty jednou pro vždy?

Zbavit se zlozvyků není nikdy snadné. K poměrně častému zlozvyku dětí i dospělých patří kousání nehtů. Nejčastěji si nehty koušeme, když jsme nervózní nebo když se nudíme. Ať už je váš důvod jakkoli, existuje několik metod, které vám pomohou přestat si nehty konečně kousat.

Nejčastější důvody, proč si nehty koušeme

Jiný název pro kousání nehtů je chronická onychofagie. Je považována za jeden z nejčastějších návyků, kterými se snažíme odbourat stres. Mezi další návyky tohoto typu patří cucání palce, dloubání v nose, kroucení vlasů nebo skřípání zubů.

Kousání nehtů obvykle začíná mezi 4. a 6. rokem života. Chlapci mají tendenci kousat si nehty častěji než dívky. U mnoha lidí je to zvyk, který přetrvává až do dospělosti. Navíc chronické kousání nehtů může způsobit některé vážné problémy.

Rizika kousání nehtů

Mezi rizika kousání nehtů patří podle odborných studií především:

  • bolestivost nebo infekce na kůži kolem nehtů
  • poškození tkáně, ze které rostou nehty
  • změny vzhledu nehtů
  • častější nachlazení a jiná onemocnění způsobená vkládáním špinavých prstů do úst
  • poškození zubů

Způsoby, jak si přestat kousat nehty

Než se pokusíte přestat si kousat nehty, možná budete chtít strávit nějaký čas přemýšlením o tom, proč si je vůbec koušete. Zkuste si vést záznam o tom, kdy se přistihnete, že si koušete nehty. Jste unavení? Jste ve stresu? Máte hlad? Možná si začnete všímat nějakého vzorce. Jakmile objevíte svůj jedinečný spouštěč, můžete se snažit najít způsoby, jak ho zmírnit.

Udržujte nehty krátké

Snadný způsob, jak se odradit od kousání nehtů, je udržovat je krátké. Myšlenka této metody je jednoduchá. Pokud na nich nebude nic nebo jen málo k okusování, nebudete mít takové nutkání si nehty kousat.

Lakování nehtů.
zdroj: unsplash.com

Udělejte si manikúru

Zejména ženy pak mohou zvolit i investici do krásné manikúry. Možná vám pohled na krásně upravené nehty po profesionální manikúře dodá motivaci k tomu, abyste si nehty konečně přestali kousat. Někteří lidé si také na nehty lepí speciální nálepky, které jim připomínají jejich zlozvyk, nebo se snaží více nosit rukavice.

 „Ochuťte si nehty“

Ačkoli to může zpočátku znít divně, používání laků s hořkou příchutí, vám může pomoci zbavit se vašeho zlozvyku. Jednoduše jej naneste štětečkem, nechte zcela zaschnout a v případě potřeby jej znovu aplikujte. Tento typ odstrašujícího prostředku můžete nanést na upravené i neupravené nehty.

Žvýkejte

Další možností, jak kousání nehtů omezit, je začít více žvýkat žvýkačky. Budete již mít něco v ústech a vaše nutkání se sníží.

Začnete jedním prstem

Jednou z doporučovaných metod je též postupné omezování vašeho zlozvyku tím, že se budete soustředit vždy jen na jeden nehet. Začít můžete třeba u palce. Poté, co si zhruba na týden úspěšně přestanete kousat nehty na palcích, přejděte na ukazováčky. Postupujte v jakémkoli pořadí, které vám dává největší smysl, a pokračujte ve svém pokroku.

Jak vám může pomoci lékař?

Pokud jste vyzkoušeli všechny domácí metody bez úspěchu, možná si budete chtít domluvit schůzku s lékařem. U některých lidí může být kousání nehtů známkou vážnějšího psychického nebo emocionálního problému.

Další možností, která vám může pomoci, je behaviorální terapie. Na lékaře byste se měli obrátit také v případě, že si na prstech nebo nehtech všimnete jakýchkoli známek infekce.

Zdroj: clevelandclinic.org, aad.org, mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu