Jak si zajistit šťastný život i po přechodu? Je to snadné!

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
spokojená žena v přechodu (zdroj foto: freepik.com)

V současnosti mají ženy o třetinu delší život než před sto lety. Jenže o tom ženské hormony neví, a kolem padesátky začnou z organismu mizet. Co s tím, abyste jako žena náhle nezestárla? A co o období přechodu (klimaktéria) soudí odborní lékaři?


Proč mají ženy v období klimaktéria potíže?

Kolem padesátého roku přestávají fungovat vaječníky a v těle tak nastává nedostatek ženských pohlavních hormonů. Asi 1/3 žen žádné potíže nemá, jen zkrátka přestanou menstruovat. U ostatních žen je klimaktérium provázeno nejrůznějšími obtížemi. Ženské hormony ovlivňují mnoho orgánů, takže když chybí, spoustu věcí přestává fungovat.

Jaké jsou nejčastější obtíže?

K prvním příznakům klimaktéria patří nepravidelná menstruace. Až 70 % žen trpí návaly horka a chladu, nočním pocením, časté je vysychání sliznic, ztráta chuti na sex, přibývání na váze, ale především dochází ke změnám nálad směrem ke smutku a napětí.

Hormonální substituce

Pokud jsou příznaky klimaktéria opravdu silné, je nejlepší léčbou hormonální substituce ženským hormonem estrogenem. Její účinnost se pohybuje okolo 90 % a nástup účinku je rychlý, v řádu pár dnů.

Hormony lze užívat v podobě tablet, náplastí, gelu či spreje. Sprej se dá nejlépe dávkovat, působí i na kůži zpocenou nebo namazanou krémem.

Užívání přírodních preparátů

Přírodní látky nikdy nemohou nahradit chybějící ženské hormony, ale mohou pomoci mírnit obtíže. Nejčastěji ženy užívají fytohormony, které jsou obsaženy v některých doplňcích stravy a v léčebných přípravcích na přírodní bázi. Účinné látky obsahuje například ploštičník hroznatý, sója nebo červený jetel. Fytohormony mají příznivý vliv na fyzické i psychické potíže ženy, dobře též působí na kardiovaskulární systém.

Autor: Bára K.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat