Jak vylepšit starou matraci? Tipy od odborníků na kvalitní spánek

Máte doma matraci, která vám úplně nevyhovuje svou tuhostí, výškou nebo už neposkytuje tak dobrou oporu tělu, ale na nákup nové ještě není pravá chvíle? Pak se vám budou hodit naše tipy na navrácení života staré matraci!

Záchrana staré matrace: Co je ještě možné?

Nic nemá na spánek na nové kvalitní, pečlivě vybrané matraci. Možná ale doma máte matraci, která má za sebou teprve pár let, jen vám přestaly vyhovovat její vlastnosti, nebo cítíte, že by mohla sloužit lépe.

Pokud novou matraci ještě nechcete nebo nemůžete pořídit, pravděpodobně má ta vaše ještě šanci na záchranu. Pomocí tzv. přistýlkové matrace neboli topperu přidáte extra vrstvu, kterou lze vlastnosti stávající matrace mírně upravit a vylepšit.

Pomocí topperu můžete svou matraci snadno:

  • Zvýšit
  • Zpevnit
  • Změkčit
  • Vyrovnat

Tip: Nevíte, jaká tuhost matrace je pro vás ideální? Přečtěte si průvodce, jak vybrat správnou matraci.

Zdroj:Shutterstock

Vrchní matrace zároveň kopíruje vlastnosti běžné matrace, nepřijdete tak například o anatomické zóny. Dokáže ale upravit tuhost o cca jeden stupeň, zvýšit matraci až o 8 centimetrů a v některých případech zahladit drobnější nerovnosti. 

Co se týče proleželé matrace, obecně toppery spíše nedoporučujeme právě proto, že kopírují tvar matrace a tím i důlek. Navíc je otázka, zda ještě původní matrace poskytuje dostatečnou oporu páteře. Dočasně lze méně závažné nerovnosti řešit přistýlkou s výškou 6–8 cm z polyuretanové pěny, z hybridní pěny nebo ze studené pěny. Na proleželou matraci ale rozhodně nepoužívejte přistýlku z paměťové pěny.

Co je přistýlková matrace

Přistýlková matrace, známá také jako vrchní matrace nebo topper, slouží jako přídavná vrstva na klasickou matraci nebo jiný podklad a je vysoká 4–8 cm. Využívá se jako:

  • Ochrana matrace před znečištěním
  • Prodloužení životnosti nové matrace
  • Změkčení/zpevnění nevyhovující matrace
  • Matrace do auta, karavanu, dodávky nebo stanu
  • Vylepšení nekvalitní matrace nebo rozkládací pohovky

Toppery se vyrábí stejně jako klasické matrace z různých materiálů. V naší nabídce najdete paměťovou pěnu, polyuretanovou pěnu, studenou pěnu a hybridní pěnu. 

Toppery z paměťové pěny

Vrchní matrace z paměťové pěny nabídnou změkčení a vylepšené tvarování matrace. Paměťová pěna reaguje na tvar a váhu těla, kopíruje jeho tvar a nevytváří zbytečně silný protitlak. 

Hodí se na příliš tuhé a nepohodlné matrace nebo gauče a pohovky, ale není vhodná na samostatné použití na pevném podkladu (například podlaha, stan či auto).

Toppery z polyuretanové pěny PUR

Vrchní matrace z polyuretanové pěny vylepší tvarovací vlastnosti a stávající matraci může zvýšit a změkčit, nebo naopak zpevnit

Hodí se použití s částečně tvarujícím podkladem (nevyhovující matrace, gauč či pohovka), ale také samostatně, jako přistýlka přímo na zemi, ve stanu či v autě. 

Toppery z hybridní pěny ENDURE™

Vrchní matrace z vylepšené hybridní pěny ENDURE™ významně vylepší tvarovací vlastnosti matrace, kterou zároveň zvýší a změkčí, či zpevní. Hybridní pěna je oblíbená pro svou prodyšnost, tvárnost a vysokou odolnost a její struktura navíc nabízí lepší proudění vzduchu. 

Hodí se použití s částečně tvarujícím podkladem (nevyhovující matrace, gauč či pohovka), ale také samostatně, jako přistýlka přímo na zemi, ve stanu či v autě. 

Toppery ze studené pěny HR

Vrchní matrace ze studené pěny HR nabízí vylepšení tvarovacích vlastností matrace a zároveň má výborné termoregulační vlastnosti. V létě příjemně chladí, v zimě naopak drží teplo. Matraci můžete s její pomocí zvýšit a zpevnit, nebo změkčit.

Hodí se použití s částečně tvarujícím podkladem (nevyhovující matrace, gauč či pohovka), ale také samostatně, jako přistýlka přímo na zemi, ve stanu či v autě. 

Vylepšení staré matrace pomocí přistýlkové matrace je skvělý způsob, jak prodloužit její životnost a zvýšit komfort spánku. Ať už ji potřebujete zpevnit, změkčit nebo vyrovnat, existuje celá řada topperů, které vám pomohou dosáhnout požadovaného efektu. Pamatujte však, že topper nevyřeší vše a nevyplatí se riskovat zdraví a kvalitu spánku.

Metadata

Jak vylepšit starou matraci? Objevte kouzlo jménem topper

Nevyhovuje vám vaše matrace? Zvyšte svůj komfort pomocí praktického topperu, který matraci zvýší, zpevní, nebo změkčí a vylepší její vlastnosti.

Autor: redakce ZdraveRady.cz
zavřít reklamu