Většina z nás by mohla říci, že jsme se občas provinili přejídáním. Svátky, jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo jen oslava narozenin, jsou dokonalou výmluvou k tomu, abyste si trochu oddávali jídlu! Pokud se však budete příliš často přejídat, může začít trpět vaše zdraví – psychicky i fyzicky.
Přejídání lze definovat jako konzumaci většího množství jídla, než vaše tělo dokáže pohodlně zpracovat na jedno sezení, nebo konzumaci více kalorií, než tělo potřebuje k optimálnímu každodennímu fungování. Může to ale také znamenat příliš časté občerstvení mezi jídly nebo velkou večeři, když už jste toho na oběd měli příliš mnoho.
Co způsobuje přejídání?
Vědět, jak přestat přejídat, začíná zjišťováním, PROČ se přejídáte. Existuje nekonečné množství důvodů, ale zde jsou některé z nejběžnějších:
- Jste unavení: Máme větší sklon sáhnout po něčem sladkém nebo bohatém na sacharidy, když se cítíme unavení.
- Nuda: Stravování je někdy náš způsob, jak vyplnit čas. Je také velmi snadné si dát svačinu, aniž byste přemýšleli, při sledování televize.
- Alkohol: Několik nápojů může zvýšit vaši chuť k jídlu a také znemožnit pocit plnosti. Slané, tučné občerstvení se často spojuje s alkoholickými nápoj.
- Nedostatek pitné vody: Žízeň může být často zaměňována za hlad.
Jak přestat přejídat
Vyzkoušejte tyto 3 jednoduché kroky, pokud se chcete přestat přejídat a být znovu zdraví:
1. Buďte k sobě ohleduplnější
Když zapojíte svou mysl do jídla, můžete přestat impulsivně jíst a začít jíst vědomě. Všímavé stravování znamená naladit se na to, co vaše tělo opravdu chce a potřebuje. Zeptejte se sami sebe, proč si vyberete právě toto jídlo. Nudíte se? Máte vlastně hlad? Jste naštvaní nebo ve stresu?
Když se zastavíte a všimnete si svých myšlenek a emocí, budete se více soustředit na to, co se ve vaší hlavě skutečně děje. To vám může pomoci prolomit řetězec stravovacího chování.
2. Naplánujte si jídlo
Výběr špatného jídla je někdy proto, že máme hlad ve spěchu. Plánování a příprava jídla předem vám pomůže zabránit tomu, abyste se stali oběťmi rychlého občerstvení a dalších lahůdek. Sbalte si oběd s sebou do práce, abyste nemuseli utíkat do jídelny nebo na pizzu. Takto si můžete připravit zdravá jídla z kvalitních surovin. Pokud víte, že máte v tašce čerstvě vyrobený krůtí sendvič, je méně pravděpodobné, že se zastavíte v automatu pro balíček bramborových lupínků.
Jezte více bílkovin a vlákniny
Protein je cenná živina, která vašemu tělu dodává aminokyseliny, co potřebuje k obnovení svalové tkáně. Protein působí mnohem déle, než se váš trávicí systém rozloží, takže se budete cítit déle plnější. Konzumace snídaně s vysokým obsahem bílkovin zvyšuje pocit sytosti (po jídle pocit uspokojení) a snižuje hlad po celý den. Může také snížit signály, které váš mozek vydává k řízení motivace jídla a stravovacího chování založeného na odměnách.
Vláknina může také pomoci předcházet přejídání. Zasytí vás a obsahuje jen velmi málo kalorií. Pomáhá také regulovat hladinu cukru v krvi, takže je méně pravděpodobné, že později budete chtít sladké věci.
Zdroje: Healtline, eatthis, wikipedia.com