Co uděláme, když nás trápí svalové křeče, únava, nedostatek energie či nevysvětlitelné změny nálad? Řada z nás sáhne po potravinovém doplňku s obsahem hořčíku. Právě nedostatek tohoto minerálu je totiž s těmito potížemi často spojován. Nějakou dobu se následně zdá, že problém je vyřešen, pak se ale potíže objeví znovu. Znamená to, že hořčík přestal fungovat?
Důležitost hořčíku
Hořčík je z hlediska našeho zdraví jedním z nejdůležitějších minerálů. Podílí se na více než 300 různých enzymatických reakcích v našem organismu, které ovlivňují řadu velmi důležitých tělesných procesů, například regulaci hladiny cukru, produkci energie či syntézu bílkovin. Pomáhá též udržovat zdraví našich kostí a srdce.
Potřebu hořčíku je nejlépe pokrýt vhodnou stravou. Akademie pro výživu a dietetiku uvádí jako doporučenou denní dávku hořčíku pro dospělé ženy 310 až 320 mg, pro muže 400 až 420 mg. K nejlepším přírodním zdrojům tohoto minerálu patří rozmanité ořechy, semínka, luštěniny, celozrnné obiloviny, listová zelenina a mléčné výrobky. Bohatým zdrojem hořčíku je též vysokoprocentní hořká čokoláda.
Potravinové doplňky
Nízké hladiny hořčíku u jinak zdravých lidí jsou neobvyklé. Je to proto, že hladina hořčíku je z velké části kontrolována ledvinami. Ledviny zvyšují nebo snižují vylučování hořčíku podle toho, co tělo potřebuje. Ne všichni lidé jsou ale schopni získat dostatečné množství hořčíku ze své stravy. To se týká například pacientů s cukrovkou 2. typu, onemocněními trávicího traktu nebo obecně též starších osob. V těchto případech tak může být vhodné užívat doplňky stravy.
Někdy se ale může stát, že osoby, které užívají hořčík v podobě potravinových doplňků, mají po určité době pocit, že tyto produkty přestávají účinkovat. Možná vás tak napadne, že si tělo na hořčík užívaný tímto způsobem vytvoří jakousi toleranci. Je to možné?
Proč může být hořčík „méně účinný“?
Nejprve je vhodné si ujasnit důvody, které mohou vést k tomu, proč máte málo hořčíku, i když ho prostřednictvím potravinových doplňků či stravy přijímáte dostatečné množství. Obecnou příčinou je buď jeho snížené vstřebávání, nebo zvýšené vylučování. Za sníženou schopností našich střev hořčík vstřebávat stojí často zdravotní komplikace, jako je celiakie, Crohnova choroba a také operace žaludečního bypassu. Zvýšené vylučování hořčíku může souviset s dalšími střevními potížemi, jako je průjem či zvracení.
V neposlední řadě může nedostatečné množství hořčíku souviset též s některými nemocemi, například s cukrovkou. Vyšší koncentrace glukózy v krvi může způsobit, že ledviny vylučují více moči, což způsobuje zvýšené ztráty hořčíku. Zvýšené vylučování této minerální látky může způsobit též nadměrné pocení či zánět slinivky. Při pankreatitidě se totiž hořčík přesune z krve do buněk, a v krvi je ho tak nedostatek.
Interakce s léky i dalšími minerály
Kromě toho existují rovněž interakce s některými léky, které mohou způsobit, že hořčík „ztratíte“ prostřednictvím moči. Mezi léky, které interagují s tímto důležitým minerálem, patří zejména diuretika, antibiotika či inhibitory protonové pumpy.
Existují studie, které dokazují, že vzájemně konkurovat si mohou též některé minerální doplňky mezi sebou. Pokud tedy máte pocit, že váš hořčíkový doplněk najednou nefunguje tak, jak tomu bylo dříve, věnujte pozornost tomu, zda spolu s ním neužíváte i jiné minerální doplňky, zejména ty obsahující železo nebo vápník.
Co dělat?
Závěr je, že ačkoli je nepravděpodobné, že byste si na doplněk hořčíku vybudovali toleranci, pokud ho užíváte spolu s jinými minerály, může dojít k určité konkurenci při vstřebávání. Pokud tedy máte pocit, že váš doplněk stravy nefunguje tak dobře jako dříve, zkuste ho užívat samostatně a uvidíte, zda zaznamenáte rozdíl, případně se poraďte se svým lékařem.
Zdroj: eatright.org, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com